OT UpcomingEvents

20

سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

3-5 آذر ، 1397

slide0
slide1
slide2
slide3
slide4
BT Background Slideshow - модуль joomla Создание сайтов

در حاشیه کنفرانس وحدت ؛ نقش خودباوری مسلمانان و اتحادیه‌های تقریب نهاد در تشکیل تمدن نوین اسلامی بررسی شد

202 1396/09/15
در حاشیه کنفرانس وحدت ؛ نقش خودباوری مسلمانان و اتحادیه‌های تقریب نهاد در تشکیل تمدن نوین اسلامی بررسی شد

نقش خودباوری مسلمانان و اتحادیه‌های تقریب نهاد در تشکیل تمدن نوین اسلامی ظهر امروز در حاشیه سی و یکمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی، کمیسیون نقش خودباوری مسلمانان و اتحادیه‌های تقریب نهاد در تشکیل تمدن نوین اسلامی به عنوان یکی از کمیسیون‌های سی و یکمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی ظهر امروز با حضور جمعی از اندیشمندان مذاهب مختلف در سالن زرین هتل آزادی برگزار شد.

در ابتدای این نشست محمد ناظمی اردکانی معاون اجتماعی مجمع جهانی تقریب مذاهب طی سخنانی مطرح کرد: در این کمیسیون آیین‌نامه اتحادیه‌های جهانی تقریب نهاد و نظام‌نامه اعراض صلاحیت تشکل‌های تقریب نهاد در کشورهای مختلف جهان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی از برگزاری نشست اتحادیه‌های جهانی تقریب نهاد در نوزدهم مهرماه سال جاری یاد کرد و گفت: آیین‌نامه این اتحادیه‌ها به تصویب رسیده است اما در این نشست از نظرات و پیشنهادات افراد پیرامون این آیین‌نامه استفاده می‌کنیم.

ناظمی اردکانی اضافه کرد: مباحثی از جمله خودباوری برای رهایی از سلطه سیاسی و اقتصادی، رسیدن به اقتدار در حوزه‌های علمی و فناوری و نقش اتحادیه‌های جهانی در راستای تحقق خودباوری در این کمیسیون مورد بحث قرار داده می‌شود.

*رسیدن به خودباوری نیازمند حیاط‌بخشی مجدد به سنت‌های اسلامی است

هچنین، یکی از اساتید دانشگاه بنگلادش به خود باوری را نیازمند اراده دانست و تصریح کرد: باید با توکل بر خداوند متعال، وحدت، حیاط‌بخشی مجدد به سنت‌های اسلامی، رسیدن به یافته‌های بنیادین علمی و بکارگیری آنها به سمت خود باوری حرکت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امروزه تکنولوژی‌های مختلفی در سطح جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد اما تکنولوژی محلی و منطقه‌ای برای ایجاد خودباوری در جهان اسلام نیاز است که در این مسیر باید یافته‌های علمی را مورد توجه قرار دهیم.

هارون عزیز استاد دانشگاه ژوهانسبورگ با تاکید بر اینکه نقش متفکران در راستای خودباوری مسلمانان و اتحادیه‌های تقریب نهاد برای تشکیل تمدن نوین اسلامی باید مشخص شود، اظهار کرد: انجام سیاست‌گذاری در راستای استفاده از نخبگان باید به عنوان یک موضوع مهم پیگیری شود.

وی استفاده از تئوری‌های علمی را راهکاری برای تقویت وحدت جهان اسلام دانست و تصریح کرد: مدل واقع‌گرایانه باید در مکاتب مختلف اسلامی مورد بحث قرار گیرد تا بتوانیم از این مدل به صورت جامع در کشورهای مختلف استفاده کنیم.

*استکبار نباید اجازه‌ای برای دخالت در امور سیاسی کشورهای اسلامی داشته باشد

همچنین، مفتونه آتام به عنوان یکی از اعضای این کمیسیون طی سخنانی از استقلال سیاسی به عنوان یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های قدرت کشورها نام برد و اظهار کرد: در تصمیم‌گیری‌های سیاسی نباید به کشورهای دیگر وابستگی داشته باشیم، در شرایط کنونی استکبار جهانی نباید اجازه‌ای برای دخالت در امور سیاسی کشورهای اسلامی داشته باشد چرا که در بسیاری از موارد استکبار با این دخالت‌ها از کشورها سواستفاده کرده است.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه سیاست مفهوم قدرت جایگاهی ویژه دارد، عنوان کرد: اگر ملت‌های مسلمانان به دنبال پیشرفت حقیقی هستند باید در پرتو خودباوری و اعتماد به نفس ملی در حوزه‌های مختلف به استقلال برسند، وابستگی و امید به بیگانه در پرتو توکل به خداوند و دنبال کردن وحدت اسلامی می‌تواند از بین برود.

این شخصیت علمی از اسلام به عنوان مروج و برپا کننده عدالت یاد کرد و معرفی پیشینه شکوهمند مسلمانان به عنوان دوره‌ای از تاریخ باید برای همگان معرفی شود، باید عدالتی که اسلام را می‌توان با آن تعریف کرد 

همچنین حمیدرضا ترقی معاون امور بین‌الملل حزب مؤتلفه اسلامی دستیابی به تمدن نوین اسلامی را نیازمند دیپلماسی وحدت دانست و اظهار کرد: این موضوع مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی و علمای مختلف اسلام قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: مجمع تقریب مذاهب اسلامی در راستای انجام رسالت‌های خود ایجاد ارتباط میان مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی و دیگر نخبگان جهان اسلام را دنبال کرده است تا بتواند به ترویج گفتمان اسلامی در سطح جهانی برسد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل برنامه‌ریزی برای معرفی اسلام ناب محمدی، بهره‌گیری از سرمایه اجتماعی جهان اسلام در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی، بسترسازی و ایجاد جوامع تقریبی در جهان اسلام، شناسایی اندیشمندان و نخبگان اسلامی و ایجاد ارتباط میان آنها را از رسالت‌های اتحادیه‌های تقریب نهاد خواند و گفت: در این اتحادیه‌ها باید از ظرفیت‌های مختلف جهان اسلام در راستای تحقق نوین اسلامی استفاده شود.

در ادامه این نشست احمد سامر مدیرکل اوقاف دمشق سوریه با اشاره به اینکه رسیدن به استقلال هزینه‌های بسیاری برای سوریه به دنبال داشته است، اظهار کرد: از این کشور خواستند که موضوع فلسطین را فراموش کند و از کشورهای اسلامی جدا شود اما حکومت و رهبران سوریه پاسخ منفی دارند و بعد از آن تحریم‌ها و توطئه‌های مختلف علیه سوریه آغاز شد.

وی با تاکید بر اینکه خداوند سرزمین سوریه را نگه‌داشت، عنوان کرد: ایستادگی دوستان قدرتمند همانند نظام اسلامی در رسیدن سوریه به ثبات اولیه خود بسیار تاثیرگذار بوده است، غربی‌ها و آمریکایی‌ها نمی‌خواهند کشورهای اسلامی استقلال داشته باشد به همین علت هر کشوری که به دنبال استقبال است باید مقابل آنها ایستادگی کند.

*لزوم تشکیل کمیته‌ای به منظور پیگیری مطالبات حقوقی جهان اسلام

محمود عباسی رئیس اتحادیه حقوقدانان جهان اسلام با بیان اینکه مبارزه با تروریسم و جلوگیری از تامین مالی آنها به عنوان یک اولویت باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: امت اسلامی می‌تواند با تشکیل اتحادیه مشخصی زمینه مطالبات حقوقی و پیگیری جرائم بین‌المللی و منطقه‌ای را فراهم سازد.

مجتبی رحماندوست نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طی هفت سال اخیر محور مقاومت توانسته به بزرگ‌ترین دستاوردها برسد، اظهار کرد: برای رسیدن به استقلال سیاسی و خودباوری ظرفیت‌های مورد نیاز را در اختیار داریم اما باید در راستای فعال‌سازی آنها گام برداریم.

وی رسیدن به خودباوری را نیازمند پشتوانه و پشتکار دانست و افزود: دشمنان نظام اسلامی نجیب نیستند که حرمت آنها را نگه داریم، رژیم صهیونیستی، آمریکا و رژیم‌های تابع آنها از هیچ جنایتی دریغ نکرده و تا کنون مسلمانان بسیاری را به کشتن داده‌اند.

محمدباقر خرمشاد رئیس اسبق سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان اینکه اکنون کشورهای اسلامی از بحران هویت رنج می‌برند، تصریح کرد: تلاش برای تشکیل تمدن نوین اسلامی یکی از راهبردهای رسیدن به هویت اسلامی است.

*حضور تمدن اسلامی در جهان آینده راهبردی گریزناپذیر است

وی با تاکید بر اینکه تا کنون نظام تک قطبی به محوریت آمریکا نتوانسته شکل بگیرد، گفت: این نظام در آینده نیز نمی‌تواند شکل بگیرد به همین علت آینده جهان چند قطبی خواهد بود، که در این میان حضور تمدن اسلامی در جهان آینده به عنوان یک راهبرد گریزناپذیر مطرح است هر چند تمدن‌های غربی نیز شاهد بیداری تمدنی هستند.

در ادامه این نشست منیر رویس رئیس دانشکده اصول‌الدین دانشگاه زیتونه نیز طی سخنانی اظهار کرد: اکنون در زمانی زندگی می‌کنیم که بسیاری از افراد نسبت به اسلام ناآگاه هستند در حالی که پیامبر اسلام(ص) با آگاهی مردم نسبت به اسلام توانست یک جامعه اسلامی را شکل دهد، هر کشور اسلامی با توجه به وضعیتی که دارد می‌تواند راهبرد متفاوتی را برای معرفی اسلام دنبال کند.

وی با تاکید بر اینکه اسلام دارای برنامه مشخصی است، عنوان کرد: امروزه قرآن به عنوان یک سرمشق می‌تواند مورد توجه جوامع اسلامی قرار گیرد؛ با رسیدن به روحیه خودباوری می‌توانیم در راستای اجرایی کردن آموزه‌های قرآنی اقدامات مورد نیاز را دنبال کنیم.

محمد سعود قاسمی استاد دانشگاه هند از وحدت میان انسان‌ها به عنوان یکی از راهکارهای رسیدن به پیشرفت نام برد و خاطرنشان کرد: با وجود تنوع و گوناگونی باید وحدت داشته باشیم تا بتوانیم در کنار یکدیگر به اهداف مورد نظر برسیم در این راستا باید برخی از اختلافات را از میان مسلمانان برداریم.

وی اضافه کرد: تعامل میان نهادهای مختلف آموزشی در کشورهای اسلامی باید به عنوان یک اولویت دنبال شود چرا که این تعامل می‌تواند سبب ارتباط نخبگان دینی و در نتیجه یکسوسازی افکار نخبگان و علما شود.

سعید شهابی رئیس مرکز وحدت اسلامی لندن و دبیر این کمیسیون به عنوان سخنران پایانی با بیان اینکه افراد بسیاری برای تخریب دستاوردهای جهان اسلام در حال تلاش هستند، تصریح کرد: باید وحدت خود را حفظ کنیم تا بتوانیم به تمدن نوین اسلامی برسیم، آمریکا و رژیم صهیونیستی نقشه‌ها و توطئه‌های مختلفی را برای جهان اسلام در نظر گرفته که باید مراقب آنها باشیم.

وی یادآور شد: برای اینکه بتوانیم به هویت اصیل خود باز گردیم باید در مرحله نخست نسبت به آموزه‌های اصلی خود آگاه شده و در راستای کنترل و مدیریت منابع انسانی گام‌های مورد نیاز را برداریم.

 

0 نظر