OT UpcomingEvents

20

سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

3-5 آذر ، 1397

slide0
slide1
slide2
slide3
slide4
BT Background Slideshow - модуль joomla Создание сайтов

در کمیسیون مساعی حمیده چه چیزی مطرح شد؛ آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی، ریشه مشکلات اسلام هستند/ عربستان، مجری تفرقه در جهان اسلام

175 1396/09/15
در کمیسیون مساعی حمیده چه چیزی مطرح شد؛ آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی، ریشه مشکلات اسلام هستند/ عربستان، مجری تفرقه در جهان اسلام

کمیسیون مساعی حمیده سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، با هدف بررسی مشکلات جهان اسلام به ویژه کشور میانمار برگزار شد و در آن اندیشمندان و نخبگان جهان اسلام پیشنهاد و انتقادات خود را مطرح کردند.

به گزارش روابط عمومی ، حجت الاسلام و المسلمین سیدرضا تقوی، دبیر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور به عنوان رییس کمیته مساعی حمیده، یکی از وظایف مسلمانان را تلاش در جهت حل مشکلات امت اسلامی دانست و بیان داشت: اگر مسلمانی مشکلی را ببیند ولی برای حل آن اقدام نکند مسلمان نیست.

وی افزود: امروزه امت اسلامی از میانمار گرفته تا لبنان، عراق، سوریه و... گرفتار مشکلات فراوانی هستند و ما نیز با کنفرانس بین المللی وحدت به دنبال حل این مشکلات هستیم. جمهوری اسلامی ایران ندای وحدت را بلند کرده و وحدت همانند هوا برای ما لازم است. اگر انسان اکسیژن نداشته باشد نمی تواند تنفس کند. وحدت برای جامعه اسلامی همانند اکسیژن برای بدن است.

حجت الاسلام و المسلمین تقوی با بیان این که وحدت باید به عنوان یک جریان اسلامی مطرح شود، تصریح کرد: با وحدت می توانیم به پیروزی در برابر مستکبران دست پیدا کنیم. وضعیت کنونی جهان اسلام مطلوب نیست چون دشمن از برخی مسلمانان برای رسیدن به طرح های تفرقه افکن خود استفاده می کند.

وی عنوان کرد: دشمن از امکانات مسلمانان برای ایجاد تفرقه استفاده می کند. باید خودمان را با چنین مسائلی درگیر کنیم و نمی توانیم به راحتی از آن بگذریم. برای نمونه فاجعه میانمار حادثه ای نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. باید از افکار جمعی نخبگان و اندیشمندان اسلامی برای حل این مشکلات استفاده کنیم.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در ادامه سخنان خود با تأکید بر این که مردم ایران پشتیبان مردم مسلمان به ویژه بحرین هستند، اضافه کرد: ما از مشکلات پیش آمده برای مردم مسلمان به ویژه بحرین ناراحت هستیم. جهان اسلام باید ندای مظلومیت مردم مسلمان بحرین را بشنود.

وی با بیان این که باید همکاری میان مسلمانان بیشتر شود تا جلوی فتنه انگیزی دشمنان گرفته شود، عنوان کرد: تمامی گروه های تروریستی همانند داعش، بوکوحرام و القاعده توسط آمریکا و اسرائیل ایجاد شده ولی عقایدشان را از وهابیت تکفیری می گیرند.

تقوی خاطرنشان کرد: امروز مهم ترین مشکل جهان اسلام تفکر وهابیت تکفیری است و استکبار جهانی به وسیله این تفکر در مدارس عملیه خود نیرو تربیت می کنند.

حل مشکلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جهان اسلام در کنار مشکلات نظامی

در ادامه مراسم حجت الاسلام و المسلمین سید علی فضل الله، عضو شورای عالی مجمع لبنان، با توجه به بحران های جوامع اسلامی خاطرنشان کرد: حل این مشکلات نیازمند تلاش های شبانه و روزی است.

وی افزود: تلاش برخی در داخل جهان اسلام افزایش مشکلات است به همین دلیل پیشنهاد می کنیم در کمیته مساعی حمیده از علما و اندیشمندان أثرگذار کشورهای مختلف اسلامی استفاده شود تا بدین صورت بتوانیم مقداری از مشکلات را بکاهیم. باید این کمیته فعال تر شده و شخصیت های بارزی در آن نقش آفرینی کنند.

حجت الاسلام و المسلمین فضل الله با تأکید بر این که باید برای حل بحران های جهان اسلام سریعاً اقدام کنیم، تصریح کرد: باید در کمیته هایی همانند مساعی حمیده مشکلات مبتلا به جهان اسلام را مورد بحث و بررسی قرار دهیم تا بتوانیم راه حل های لازم را پس از بررسی دقیق ارائه دهیم. این مسئولیت بر دوش ما است.

وی ادامه داد: ما نباید موسمی این کمیته را تشکیل دهیم بلکه باید بحران های مناطق اسلامی را روز به روز بررسی کنیم. خیال نکنیم تنها بحران های جهان اسلام نظامی است، بلکه باید بدانیم جهان اسلام دارای بحران های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... نیز است.

عضو شورای عالی مجمع لبنان اضافه کرد: باید میان علما و اندیشمندان اسلامی ارتباط وجود داشته باشد، چون این ها می توانند دلیلی برای آرام شدن مسائل باشند و از افزایش بحران جلوگیری کنند. باید از نویسندگان و اساتید دانشگاه نیز برای حل مشکلات جهان اسلام استفاده کنیم. اگر بتوانیم این گونه عمل کنیم می توانیم فتنه ها را شناخته و کاهش دهیم.

وی یادآور شد: برای نمونه مسأله میانمار بسیار مهم بوده و مبتلابه جهان اسلام است که درباره آن فکر کرد. باید هیأتی برای شناسایی مشکلات مسلمانان میانمار به این کشور سفر کرده و گزارش آن را به جهان اسلام ارائه دهد. چندی پیش پاپ رهبر کاتولیک های جهان از میانمار بازدید کرد، باید علمای جهان اسلامی نیز در این کشور رفت و آمد داشته باشند تا بتوانند مشکلات مردم را بشنوند.

حجت الاسلام و المسلمین در ادامه سخنان خود به بررسی اوضاع بحرین پرداخت و گفت: در حال وضعیت لبنان خوب است و به فضل جهاد مجاهدین توانستیم تکفیری های را از مرزها بیرون کنیم. در شهرهای لبنان آرامش وجود دارد.

سرکوب مردم بحرین توسط آمریکا و انگلیس صورت می گیرد

شیخ عبدالله دقاق، نماینده آیت الله شیخ عیسی قاسم در ایران به عنوان سومین سخنران، به بررسی وضعیت بحرین پرداخت و بیان داشت: در حال حاضر ما سومین سال انقلاب بحرین را پشت سر می گذاریم و از نظر امنیتی شرایط بسیار بسته است.

وی افزود: اکنون کسی نمی تواند در بحرین حرفی بزند چون یا زندانی می کنند یا تحت تعقیب قرار می گیرد. یک تیم امنیتی انگلیسی امنیت بحرین را اداره می کند. حتی سازمان سیا نیز یک تیم امنیتی در سفارت خود در بحرین مستقر کرده است.

شیخ دقاق تأکید کرد: آمریکا و انگلیس دولت بحرین را به ابزارهای بسیار مهم امنیتی مجهز کرده اند به همین دلیل تا جوانی تحرکی انجام می دهد او را دستگیر می کنند. البته شاید اکنون اوضاع در ظاهر به نفع حکومت بحرین باشد ولی مردم از خواسته های خود عقب نشینی نکرده و تا پایان آن را ادامه می دهند.

وی ادامه داد: به سبب عملکرد ضعیف دولت بحرین، مردم گرفتار یأس شده اند. پیش تر حکومت می گفت عربستان می تواند برای ما گشایشی ایجاد کند ولی اکنون مردم متوجه شده اند که عربستان و امارات نیز کاری از پیش نخواهند برد، اکنون تنها امید مردم به خدا است.

نماینده آیت الله شیخ عیسی قاسم در ایران، با بیان این که انقلاب مردم بحرین یک انقلاب مردمی است، اضافه کرد: مردم بحرین به انقلاب خود امیدوار بوده و خواسته های خود را به صورت مصالحت آمیز دنبال می کنند. روحیه انقلابی مردم بالاست.

وی در ادامه سخنان خود به وضعیت جسمانی آیت الله شیخ عیسی قاسم اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر وضعیت جسمانی شیخ عیسی مساعد است و خدا را شاکریم که خطر دفع شد. در حال حاضر منزل این عالم مجاهد به شدت تحت محاصره نیروهای امنیتی است و ورود و خروج به آن جا به شدت کنترل می شود.

شیخ دقاق تصریح کرد: کمیته مساعی حمیده باید درباره وضعیت سلامتی شیخ عیسی قاسم متمرکز شود و بداند ممکن است حکومت بحرین ممکن است تدابیر امنیتی خود را شدت بخشد. باید نام شیخ عیسی در این کنفرانس مطرح شود تا علمای شیعه و سنی نسبت به جایگاه ایشان آشنایت کامل را پیدا کنند.

ایجاد سایت مستقل برای کمیته مساعی حمیده

شیخ مصطفی محمد ملص، از علمای لبنان نیز در این کمیسیون، با تأکید بر این که باید به صورت سالانه از عملکرد کمیته مساعی حمیده گزارش ارائه شود، خاطرنشان کرد: وقتی از عملکرد این کمیته گزارشی ارائه نمی شود افراد خیال می کنند فعالیت خاصی ندارد در حالی که ما از هیچ تلاشی برای پیشرفت این کمیته دریغ نمی کنیم.

وی افزود: یکی از مهم ترین نکات کمیته مساعی حمیده این است که باید اعضای آن در طول سال با یک دیگر به ویژه رییس آن ارتباط داشته باشند. نباید ارتباط تنها به کنفرانس بین المللی وحدت محدود شود.

محمد ملص، راهکار ارتباط گیری اعضای کمیته مساعی حمیده را ایجاد سایت مستقلی برای این کمیته عنوان کرد و بیان داشت: باید سایت مخصوصی با حضور اعضای این کمیته ایجاد کرد. به وسیله این سایت می توان ضمن اطلاع رسانی درباره کارهای صورت گرفته، از دیدگاه ها و نظرات خود نیز استفاده کرد.

وی ادامه داد: موفقیت کمیته مساعی حمیده در گروه همکاری اعضای آن است و تا زمانی که این همکاری در طول سال وجود نداشته باشد نمی توان انتظار موفقیت خاصی را داشت. پیشنهاد بنده ایجاد سایت برای کمیته مساعی حمیده است تا بتوانیم نظرات و پیشنهادات خود را بر روی سایت قرار دهیم.

این عالم لبنانی در ادامه سخنان خود با بیان این که جهان اسلام گرفتار مشکلات فراوان داخلی و خارجی است، اذعان داشت: این اختلافات در نتیجه دخالت های داخلی و خارجی صورت گرفته است به همین دلیل به راحتی قابل حل و فصل نیست.

وی افزود: مشکلات جهان اسلام را نمی توان حل و فصل کرد مگر با تحریک کنندگان و ایجاد کنندگان این مشکلات گفت وگو صورت گیرد. همچنین نباید اجازه دهیم مشکلات ایجاد شود تا بخواهیم آن ها را حل کنیم بلکه پیش از ایجاد مشکل برای آن فکری کنیم.

امت اسلامی مسلمانان آفریقا را فراموش نکند

سخنران دیگر مراسم عمر محمد تیجانی، نایب مفتی نیجریه بود که خاطرنشان کرد: در نیجریه داعش با نام بوکوحرام فعالیت دارد.

وی افزود: متأسفانه جهان اسلام نسبت به اقدامات داعش در نیجریه مواضع خاصی نگرفته و این گروه تروریستی 9 سال است که در این کشور به کشتار مردم مشغول است. تنها در دو شهر بیش از یک و نیم میلیون نفر را کشته و 4 میلیون را آواره کرده است.

تیجانی با تأکید بر این که مسلمانان آفریقا به ویژه کشور نیجریه گرفتار مشکلات مختلفی هستند، خاطرنشان کرد: متأسفانه جهان اسلام تنها به مشکلات مردم خاورمیانه و آسیای جنوبی توجه می کند. در کدام کنفرانس یا اجلاسیه ای شده که به مشکلات مسلمانان آفریقا توجه شود؟! گویی جهان اسلام مسلمانان آفریقا را فراموش کرده است. مگر میان شهادت ما با شهادت شما تفاوتی است؟ مگر میان اسلام ما با اسلام شما تفاوتی وجود دارد؟

وی ادامه داد: کشور نیجریه افزون بر مشکلات دینی، با مشکلاتی همانند تجزیه نیز روبرو است. در حالی که کسی به آفریقا اهمیت نمی دهد. در آفریقا گروهی تندرو هستند که به نام اسلام دست به جنایت زده و اجازه نمی دهند مردم زندگی راحتی داشته باشند. این گروه حتی اجازه نمی دهد که نفت نیجریه به دیگر کشورها صادر شود. این افراد مسلح بوده و به کشتار مردم مشغول هستند. کار این افراد نگاه مردم به اسلام را خراب می کند.

نایب مفتی نیجریه، مشکلات اقتصادی را از دیگر مشکلات نیجریه برشمرد و عنوان داشت: نیجریه آکنده از مشکلات است و اکنون در آن جا سازمان های مسیحی با عنوان سازمان های مردمی فعالیت می کنند، در حالی که ما به این سازمان ها مشکوک هستیم. با این وجود باید بدانیم مردم مشکل دار کاری ندارند چه دین و مذهبی به آن ها کمک می کند، به کسی که کمکشان می کند جذب می شوند.

وی اضافه کرد: باید کمیته ای همانند مساعی حمیده به مشکلات آفریقا توجه داشته و برای حل آن ها تلاش کند. این گونه نباشد که ما سالی یک بار در کنار یک دیگر جمع شده و تنها برخی از مشکلات را بررسی کنیم. باید به صورت عملی این مشکلات را حل کرد.

فلسطین، مهم ترین مسأله سوریه

همچنین در این کمیسیون دکتر نبیل سلیمان، معاون وزیر اوقاف سوریه در سخنان با تقدیر از جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مردم سوریه در قبال تروریست ها تصریح کرد: بیش از 90 کشور در سوریه حضور نظامی داشته و جنگ می کردند و با تلاش ایران بود که توانستیم این ها را شکست دهیم.

وی افزود: هر چند سوریه با چالش های مختلف داخلی و خارجی روبرو است ولی این کشور همیشه به دنبال مقاومت بوده و از فسلطینیان حمایت می کند. سوریه از مقاومت حمایت می کند. فلسطین مسأله اصلی این کشور خواهد بود. دشمنان داخلی و خارجی با حمله به سوریه هویت عربی و اسلامی را مورد هدف قرار دادند و این توطئه ها به وسیله اندیشه تکفیری سعودی ایجاد شد.

نبیل سلیمان با تأکید بر این که مشکلات سوریه را آمریکا برنامه ریزی کرد ولی به وسیله دست های ناپاک عربی اجرا شد، گفت: همه می گویند وجود بشار اشد سبب مشکلات است در حالی که ایشان می تواند کشور را به ساحل نجات برساند. سوریه با ملت، ارتش و رییس جمهور خود قوی است. با دوستان خود قوی است.

وحدت، راه رهایی جهان اسلام از مشکلات

فاروق علی از کشور ترکیه نیز در سخنان با یادآوری این موضوع که جهان اسلام از راه راست منحرف شده به همین دلیل گرفتار مشکلات است، بیان داشت: از مشکلات نمی توانیم رهایی پیدا کنیم مگر این که در یک صف باشیم و به یک دیگر شک نکنیم. باید از این حوادث درس عبرت بگیریم.

وی اضافه کرد: اسلام دین صلح است و تمامی مشکلات در نتیجه دوری ما از اسلام است. نباید منتظر بمانیم تا سیاسیون صفوف اتحاد ما را ایجاد کنند بلکه به یک دیگر اعتماد داشته و خودمان پیش قدم شویم.

حسن بیتمز، از حزب سعادت ترکیه نیز در سخنان از تلاش های کمیته مساعی حمیده تقدیر کرد و یادآور شد: این کمیته در جهت تقریب قدم های بسیار خوبی برداشته است. ما به کمیته بسیار اهتمام داشته و معتقدیم باید تقویت شود. از طریق این کمیته می توان نشست های مختلفی را برگزار کرد.

 

0 نظر