OT UpcomingEvents

20

سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

3-5 آذر ، 1397

slide0
slide1
slide2
slide3
slide4
BT Background Slideshow - модуль joomla Создание сайтов

آیت الله اراکی در جلسه هیأت امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان تأکید کرد؛ بانوان باید مسئولیت خود در قبال جامعه اسلامی را بشناسند/ سعادت جامعه در گروی صالح بودن زنان است

208 1396/09/15
آیت الله اراکی در جلسه هیأت امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان تأکید کرد؛ بانوان باید مسئولیت خود در قبال جامعه اسلامی را بشناسند/ سعادت جامعه در گروی صالح بودن زنان است

آیت الله اراکی، تلاش برای ارتقای سطح فرهنگی در حوزه زنان را بسیار با اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: بانوان باید دوره های فقهی فردی و اجتماعی را ببینند. آموختن فقه فردی برای انجام احکام فردی و آموختن فقه اجتماعی برای حضور بانوان در جامعه است.

به گزارش روابط عمومی، آیت الله محسن اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در شانزدهمین جلسه هیأت امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان، با بیان این که اسلام دارای دو فقه فردی و اجتماعی است، تصریح کرد: هر چند فقه فردی از اهمیت خاصی برخوردار است ولی ارزش فقه اجتماعی بیشتر از آن است.

وی افزود: فقه فردی احکام فردی همانند نماز، روزه و... را مطرح می کند در حالی که فقه اجتماعی مسائل کلی و اصولی درباره نقش افراد نسبت به جامعه اسلامی را عنوان می کند. بانوان باید ضمن توجه به فقه فردی، به فقه اجتماعی توجه ویژه ای داشته باشند و این توجه با شناخت زنان نسبت به مسئولیت خود در قبال جامعه اسلامی محقق می شود.

آیت الله اراکی، تلاش برای ارتقای سطح فرهنگی در حوزه زنان را بسیار با اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: بانوان باید دوره های فقهی فردی و اجتماعی را ببینند. آموختن فقه فردی برای انجام احکام فردی و آموختن فقه اجتماعی برای حضور بانوان در جامعه است. هر دوی این فقه ها نیز در قرآن و سنت بیان شده است.

وی ادامه داد: فقه اجتماعی مسائل کلی و کلان و فقه فردی مسائل جزئی و فرعی را بیان می کند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، با بیان این که اگر بانوان یک جامعه سالم باشند مسلما آن جامعه صالح شده و افراد به سعادت می رسند، یادآور شد: اگر خدای ناکرده جامعه ای دارای زنان ناسالم باشد مسلما آن جامعه ناصالح شده و نسلی که در آن تربیت می شود سعادت نمی یابد.

وی اضافه کرد: اگر زنان فاسد باشند جامعه نیز به فساد کشیده می شود و اگر زنان پاک باشند جامعه پاک می ماند. سعادت جامعه در گروی رفتار بانوان آن است.

آیت الله اراکی، عملکرد اتحادیه جهانی زنان مسلمانان که در جهت وحدت قدم بر می دارد را از مصادیق بندگی خدا عنوان کرد و گفت: این نهاد باید از نظر فکری و مالی حمایت شود تا بتوان به تربیت افراد صالح به ویژه بانوان جوان بپردازد. این نهاد باید از بانوان جوانی که می خواهند مطالب دینی را یاد بگیرند حمایت خوبی داشته باشد. حتی بانوان کشورهای اسلامی می توانند برای شرکت در دوره های مختلف به ایران سفر کنند.

وی افزود: عملکرد جمهوری اسلامی ایران در حوزه زنان نمونه ندارد، برای نمونه اکنون تعداد دانشجویان دختر بیشتر از دانشجویان پسر است. در حالی که پیش از انقلاب چنین شرایطی فراهم نبود. در کشور ما افزون بر زنان تحصیل کرده در علوم دینی که فقیه نیز هستند، زنان تحصیلکرده در علوم مختلف مانند پزشکی و... داریم. 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه سخنان خود از تأثیرگذاری ماهواره و شبکه های اجتماعی بر افکار جوانان خبر داد و اذعان داشت: ماهواره ها هجمه های سنگینی علیه جوانان انجام می دهند. به همین دلیل ما باید روحیه جوانان را شناخته و مسائل را براساس روحیه و نیازشان عرضه کنیم. مسائل را باید در قالبی جذاب مطرح کنیم تا سبب بیزاری آن ها نشود.

آیت الله اراکی همچنین در پایان سخنان خود بر الگوگیری بانوان از حضرت زهرا(س) تأکید کرد و گفت: افزون بر شیعیان، اهل سنت نیز نسبت به دختر نبی اکرم(ص) محبت دارند. باید در مناسبت ها و مراسمات مختلف صفات و ویژگی های حضرت زهرا(س) برای افراد به ویژه بانوان تبیین شود.

 

0 نظر