OT UpcomingEvents

20

سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

3-5 آذر ، 1397

slide0
slide1
slide2
slide3
slide4
BT Background Slideshow - модуль joomla Создание сайтов

در قالب کمیسیونی در دومین روز کنفرانس وحدت؛ طرح های احیاگران جهان اسلام؛ جهت تمدن سازی نوین بررسی شد

244 1396/09/15
در قالب کمیسیونی در دومین روز کنفرانس وحدت؛ طرح های احیاگران جهان اسلام؛ جهت تمدن سازی نوین بررسی شد

علما و اندیشمندان شرکت در سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی طرح های احیاگران جهان اسلام؛ جهت تمدن سازی نوین را در حاشیه برگزاری این کنفرانس بررسی کردند.

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، کمیسیون «طرح های احیاگران جهان اسلام؛ جهت تمدن سازی نوین» عصر امروز چهارشنبه15 آذرماه در حاشیه برگزاری سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در هتل آزادی تهران به ریاست حجت الاسلام و المسلمین احمد مبلغی؛ رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و عضو مجلس خبرگان رهبری و با حضور شیخ فواد کاظم المقدادی به عنوان نایب رئیس و فوزی العلوی استاد برجسته دانشگاه الزیتونه تونس به عنوان دبیر این کمیسیون و جمعی از علما و اندیشمندان مسلمان برگزار شد.

در ابتدای نشست این کمیسیون،  دکتر احمد مبلغی با بیان این که ایجاد وحدت و بحث از آن باید به سمت ایجاد یک فرهنگ و تمدن اسلامی باشد، گفت: اگر فعالیت های ما در عرصه وحدت در چارچوب فرهنگ و تمدن اصیل خود نباشد به نتایج مطلوب نخواهد رسید.

وی با تاکید بر موضوع بازگشت به چارچوب تمدنی و فرهنگی اسلام، بیان داشت: ایجاد وحدت باید به سمت ایجاد یک فرهنگ و تمدن اسلامی باشد. فرهنگ و تمدن بزرگترین چیزی است که فعالیت های خود را باید به سمت آن سوق دهیم و اگر این توجه را نداشته باشیم فعالیت های ما موفق نخواهد بود و نتایج مطلوبی نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: همه تلاش ها و فعالیت های عالمان و متفکران دینی و حتی سیاستمداران نیز باید درچارچوب ایجاد فرهنگ و تمدن اسلامی باشد تا موجودیت و انسجام خود را به دست بیاورد.

مبلغی با طرح این سوال که آیا تمدن اسلامی می تواند بدون وحدت و همزیستی اسلامی تحقق پیدا کند؟ گفت:  بدون تردید تمدن اسلامی نمی تواند بدون وحدت و همزیستی اسلامی محقق شود چرا که قرآن کریم نیز می فرماید شما امت واحده هستید و خداوند شما یکی است و همه من را عبادت می کنید بنابراین اسلام به عبادت امت بعد از  واحده بودن آنها اشاره و تاکید می کند و این اهمیت وحدت را نشان می دهد و صلاح مردم در همزیستی و معاشرت با همدیگر است.

وی با اشاره به نظریات علما و اندیشمندانی همچون شهید صدر در طرح عوامل احیا گر تمدن ساز، افزود: از نگاه شخصیتی همچون شهید صدر ما برای حل مسائل خود حتی در عرصه علمی و تخصصی باید با علم و آگاهی به قرآن مراجعه نمائیم و با تفسیر موضوعی از کلام الله می توانیم پاسخ آنها را یافته و برطرف کنیم. در بحث تمدن نیز باید به قرآن مراجعه کرده و با منطق استنطاق نیازهای تمدن سازی را پیدا کنیم که بدون تردید پیش نیاز آن ایجاد وحدت برای نیل به تمدن است.

در ادامه این جلسه محققان و اندیشمندان مقالات خود را ارتباط با موضوع «طرح های احیاگران جهان اسلام؛ جهت تمدن سازی نوین» ارائه دادند. علی امینی دانش آموخته دانشگاه مذاهب اسلامی با مقاله خود تحت عنوان دانشگاه الگویی برای تمدن نوین اسلامی با محوریت دانشگاه مذاهب اسلامی در ایران، گفت: ایجاد گفتمان علمی با استفاده از ظرفیت نهادهای علمی و دانشگاهی تقریبی می توان در زمینه تحقق تمدن نوین اسلامی کار کرد و دانشگاه مذاهب اسلامی نمونه موفقی در این زمینه است.

دکتر اسدی پور استاد دانشگاه الزهرا(س) نیز با اشاره به این که دانشگاه از سه رکن دانشجو، استاد و مکان تشکیل شده است، افزود: باید هم نخبه ها و هم اساتید و هم فضای دانشگاه را به سمت تحقیقات اسلامی سوق دهیم.

دکتر عثمان یوسفی عضو هیئت علمی دانشگاه مذاهب اسلامی نیز در نقد این مقاله، خاطرنشان کرد: بحث تمدن اسلامی 4 ستون داشته که آموزه های دینی، نهضت ترجمه و تولید محتوا، دانشگاه و نقل  وانتقال علوم مهمترین پایه های تمدن در گذشته بود که دانشگاه مذاهب اسلامی می تواند الگویی مناسب در ترویج آموزه های دینی و تولید محتوا باشد و نهضت ترجمه جدیدی را راه بیاندازد که نقش مهمی در تمدن سازی نوین اسلامی خواهد داشت.

دکتر فواد کاظم المقدادی از علمای برجسته عراق دیگر سخنران این کمیسیون بود که رسالت پیامبر را ماهیت تفکر و تمدن اسلامی عنوان کرد و بیان داشت: امروز شاهد بیداری بزرگی هستیم که اسلام حتی در عمق کشورهای غیر اسلامی هم حضور دارد و گرایش به اسلام افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) در ایران تجربه خوب وموفقی را نشان داد. او اول استکبار را درهم شکست بعد از آن بندهای استکبار را از دست و پای ملت باز کرد و از سوی دیگر ایشان اراده ملت را به دنیا نشان داد و فهماند که مردم قدرت دارند و می توانند روی پای خود بایستند لذا قیام باید برای خدا باشد وامام خمینی این راه را دنبال کردند و حرکت موفقی را پایه ریزی نمودند.

در ادامه این نشست دکتر منوچهر متکی معاون امور بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، گفت: بایستی طرح ها، ایده ها و پیشنهادات احیاگران تمدن اسلامی درگذشته را تدوین، تبیین و ارائه کنیم و به نتایج ارزشمند و عملیاتی در راستای تحقق تمدن اسلامی برسیم.

دکتر متکی بیان داشت: به دنبال طرح بحث تمدن نوین اسلامی از سوی رهبر معظم انقلاب در دوسال پیش، برنامه ریزی از سوی مجمع تقریب آغاز شد و چندین همایش در داخل و خارج از کشور همچون تونس و دهلی نو برگزار شده و امروز در کنفرانس وحدت ایران موضوعات جزئی تر را مورد بررسی قرار می دهیم.

وی افزود: در کمیسیون طرح های احیاگران جهان اسلام برای تمدن سازی  باید چیستی ها، ویژگی ها  و مولفه های تمدن اسلامی و تمایز آن با تمدن غربی مشخص شود و اندیشمندان نظرات خود را در این باره مطرح کنند و نقش خودباوری و جمعیت های تقریب نهاد در تمدن سازی نوین اسلامی بررسی گردد.

معاون امور بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه اگر به صدر اسلام برگردیم در زمان امام باقر و امام صادق(ع) یا علمایی همچون سیدقطب و... یک نهضت فکری و آموزشی در جهان اسلام راه افتاده است، اظهار داشت: اگر گذشته خودمان را به خوبی مطالعه کنیم می فهمیم که احیاء گران تمدن اسلامی چه طرح ها، ایده ها و راهکارهایی برای نیل به این هدف داشتند و موجب بلوغ و رشد تمدن اسلامی در زمان خودشان شده اند و تاکنون نیز ادامه دارد.

دکتر متکی تاکید کرد: تدوین و گردآوری و تبیین این طرح ها می تواند ما را در رسیدن به نتایج مطلوب از برگزاری این کنفرانس و پایه ریزی تمدن نوین اسلامی یاری کند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: با پایان دوره نظامی داعش و پیروزی های اخیر رزمندگان اسلام در جبهه مقاومت این امکان فراهم شده که درباره تمدن خود صحبت کنیم  و راههای اوج و عزت مجدد خود را یادآوری کرده و محقق کنیم.

سه رکن در شکل گیری تمدن نوین اسلامی از دیدگاه امام خمینی(ره)

نماینده ولی فقیه و عضو مجلس خبرگان رهبری در استان کردستان، تشکیل حکومت اسلامی، مساله رهبری و ولایت، و امت اسلامی را سه رکن شکل گیری تمدن نوین اسلامی عنوان کرد.

 آیت الله حسینی شاهرودی نیز در سخنانی با اشاره به این که در بررسی نظرات  و طرح های گذشتگان درباره تمدن اسلامی تنها مباحث نظریه ای کافی نیست بلکه باید به آنچه گفته شده باور داشته باشیم، گفت: آنچه امام راحل در دوران ما با انقلاب اسلامی در ایران مطرح کردند و به نتیجه رساند این بود که برای شکل گیری تمدن اسلامی در مرحله اول باید حکومت اسلامی را ایجاد کنیم و بدون حکومت اسلامی این امر محقق نمی شود.

وی افزود: از دیدگاه امام خمینی(ره) پس از تشکیل حکومت اسلامی باید مکتبی باشد که بتواند محتوای آن را تامین و قرآن این ظرفیت بالا و بی بدیل را دارد.

نماینده ولی فقیه و عضو مجلس خبرگان رهبری در استان کردستان مساله ولایت و رهبری را مولفه دیگر در ایجاد تمدن اسلامی از منظر امام راحل عنوان کرد و بیان داشت: براین اساس فقها و علما به عنوان متخصصان در این زمینه مطرح شدند و امام راحل، بحث ولایت فقیه را مطرح کردند و رهبری جامعه را به ولی فقیه سپردند و این نمونه موفق برگرفته از اسلام بود.

حسینی شاهرودی بحث امت اسلامی را رکن دیگر تمدن اسلامی از دیدگاه امام خمینی(ره) عنوان کرد و افزود: این سه رکن باید در بررسی و بحث از تمدن نوین اسلامی مورد توجه قرار گیرد.

استاد عمر از کشور گینه نیز در این نشست با بیان این که تمدن اسلامی تلاش می کند به اهداف و غایت انسان بپردازد افزود: وقتی با انقلاب اسلامی در ایران آشنا شدیم فهمیدیم که اسلام به کل حیات انسان می پردازد و تمدن گسترده ای دارد و ما نیازی به تمدن غربی نداریم و تمدن اسلامی برای زندگی بشریت کافی است.

جابرجابری از وزارت فرهنگ کشور عراق دیگر اندیشمند حاضر در این کمیسیون بود که ضمن قدردانی از جمهوری اسلامی ایران برای حفظ وحدت اسلامی در 30 سال گذشته، گفت: اصرار ایران بر حفظ وحدت ناشی از احساس آنها با مسائل دینی است تا به اراده خداوند پاسخ مثبت  دهند.

وی از پیروزی های پی درپی مقاومت و مردم عراق و سوریه و لبنان در مقابله با داعش و گروه های افراطی و توطئه های مستکبران و همچنین از راهپیمایی بزرگ 25 میلیونی اربعین به عنوان نمونه هایی از بروز و ظهور تمدن نوین اسلامی نام برد.

حجت الاسلام دکتر شاملی از اساتید حوزه و دانشگاه نیز به رویکرد شهید محمدباقر صدر نسبت به مقوله تمدن اسلامی، تصریح کرد: شهید صدر منطق استنطاق را برای اولین بار مطرح کرد و بهره مندی از روش تفسیر موضوعی را بهترین روش در برون رفت از جاماندگی از کاروان تمدن اسلامی می داند.

وی گفت: از نگاه شهید صدر پیش نیاز تمدن سازی، نهضت اسلامی سازی علوم انسانی و اجتماعی و تولید علوم دینی است.

برهان الدین داغ عضو شورای مسلمانان کشور آلمان نیز با تاکید براین که مقدمه به وجود آمدن تمدن اسلامی، وحدت و اخوت اسلامی است، بیان داشت: راه تحقق وحدت این است که مذاهب و اقوام مختلف را در کشورهایمان بپذیریم به آنها احترام بگذاریم و همه اقلیت های مذهبی بپذیرند که درون آن جامعه و عضوی از آن هستند و همدیگر را تحمل و زندگی مسالمت آمیزی داشته باشند.

ماموستا رستمی از علمای اهل سنت کردستان و عضو مجلس خبرگان رهبری به عنوان آخرین سخنران این نشست، گفت: پیامبر اسلام به دنبال تمدن اسلامی بود و تاکید بروحدت مسلمین و مومنین داشت و خونریزی و کشتن دیگران را برنمی تابید لذا باید شاخصه ها و ویژگی های حقوقی و اخلاقی سیره و زندگانی ایشان را برای تمدن سازی و تحقق آن مورد توجه قرار دهیم.

 

 

0 نظر