OT UpcomingEvents

20

سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

3-5 آذر ، 1397

slide0
slide1
slide2
slide3
slide4
BT Background Slideshow - модуль joomla Создание сайтов

"ویژگی‌های تمدن اسلامی و تمایز آن با تمدن غرب" درکنفرانس وحدت بررسی شد

316 1396/09/15
"ویژگی‌های تمدن اسلامی و تمایز آن با تمدن غرب" درکنفرانس وحدت بررسی شد

کمیسیون "ویژگی‌های تمدن اسلامی و تمایز آن از غرب" در حاشیه سی و یکمین کنفرانس "وحدت اسلامی" با شرکت علما و صاحبان مقالات در هتل آزادی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در ابتدای این نشست  دکتر داوود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی به عنوان رئیس این کمیسیون به ایراد سخنانی پرداخت. 

 

وی گفت: همواره باید مسائل مختلف تمدن اسلامی را بررسی کنیم و ببینیم چه چیزهایی را از قبل داشته و در حال حاضر داریم. به طور مثال در طب اسلامی باید بررسی کنیم و ببینیم که دانشمندان ما چه تأثیری در این علم داشته‌اند. 

دکتر عامری با اشاره به این که ابتدای تمدن نوین اسلامی در ایران اسلامی قرار دارد، بیان داشت: ایران در طول این 40 سال توانسته است  در زمینه‌های مختلف تمدن اسلامی و در علوم و فناوری‌های مختلف پیشرفت پیدا کند. با توجه اینکه تحریم‌ها و 8 سال جنگ تحمیلی و مشکلات مختلف را برای ایران به وجود آوردند اما ایران همچنان به پیشرفت رو به جلوی خود ادامه می‌دهد. بنابراین ایران، یک نمونه برای ایجاد تمدن نوین اسلامی و ارائۀ کننده تمدن اسلامی برای تمامی جهان است.

در ادامۀ جلسه اعضا به بحث و بررسی مقاله‌هایی که به این کمیسیون ارائه شده بود پرداخته‌  و برخی از افراد مقاله‌های خود را ارائه کردند.

 

انقلاب اسلامی ایران ادامۀ دهندۀ راه تمدن اسلامی

دکتر حسن زاده از اساتید دانشگاه مقاله خود را تحت عنوان  ایران اسلامی ادامۀ دهندۀ راه تمدن اسلامی ارائه داد و افزود: تمدن اسلامی با بعثت پیامبر (ص) و هجرت ایشان به مدینه شکل گرفت و مسلمانان آن را تا قرن پنجم به شکوفایی رساندند، اما بعد از آن رو به افول بود. البته تا حدی نیز در زمان صفویان این تمدن شکل گرفت. در حال حاضر انقلاب اسلامی ایران راه تمدن نوین اسلامی را ادامه داده است.

وی  اظهار داشت: در کتب و منابع اسلامی در مورد سیر تکامل تمدن اسلامی مطالب زیادی وجود دارد. هر تمدنی شاخصه‌هایی دارد که داشتن یک نظام اداری و داشتن شاخصه‌های اخلاقی نمونه‌ای از آنهاست.

این استاد دانشگاه با بیان این که نه پیشرفت مادی تنها راه تمدن اسلامی است و نه پیشرفت معنوی به تنهایی می‌تواند تمدن نوین اسلامی را تشکیل می‌دهد، گفت: مقام معظم رهبری شاخصه‌های مختلف تمدن نوین اسلامی را بیان کرده است که همواره  باید همۀ مسلمین به این شاخصه ها توجه کنند.

همۀ علوم انسانی فعلی بر مبنای اومانیزم و با محوریت انسان شکل گرفته است

حجت الاسلام نبویان  رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی و معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز به به عنوان  دیگر سخنران این کمیسیون به تفاوت های تمدن اسلامی و غربی تاکید کرد.

وی  گفت: اگر می خواهیم به سمت تمدن نوین اسلامی حرکت کنیم همواره باید بدانیم با تمدن غربی در مبانی، روش‌ها و علم‌ها اختلاف داریم. در رویکرد دینی این دنیا از یک سو به خداوند و از سوی دیگر به معاد وصل است. یعنی این دنیا یک ابتدا و انتهایی دارد اما در اندیشه مدرن، دنیا هیچ رابطه‌ای با مبدأ و معاد خود ندارد.

نبویان در ادامه افزود: اندیشۀ غرب رابطۀ خدا و انبیاء، ابتدا و انتهای دنیا را از مبانی، تفکر و روش‌های بشر قطع کرده است و تمدن اسلامی در بسیاری از موارد با تمدن غرب در مخالفت و تضاد است.

معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: زیرا در تمدن غرب همواره ارزش‌ها تابع انسان‌هاست و همۀ علوم انسانی فعلی بر مبنای اومانیزم و با محوریت انسان شکل گرفته است. 

 

 

0 نظر