سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

14-16 آذر ، 1396

slide0
slide1
slide2
slide3
slide4
BT Background Slideshow - модуль joomla Создание сайтов

کمیسیون رسانه سی امین کنفرانس بین المللی وحدت برگزار شد

298 1395/09/26
کمیسیون رسانه سی امین کنفرانس بین المللی وحدت برگزار شد

 در دومین روز از سی امین کنفرانس بین المللی وحدت و همزمان با برگزاری چندین کمیسیون تخصصی، کمیسیون رسانه هم برگزار شد و در آن اعضاء کمیسیون به بیان پیشنهادات و نکته نظرات در مورد نقش رسانه در جهان اسلام پرداختند.

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، ، این کمیسیون که به ریاست شیخ مهدی الصمیدعی از کشور عراق و نواب رئیسی عبدالهادی آونگ از کشور مالزی و حجت الاسلام کریمیان از ایران برگزار شد پیرامون سه محور رسانه ها و نقش آنها در تبادل و تهاجم فرهنگی، رسانه های مکتوب و خبرگزاری ها و نقش آنها در عصر حاضر و فرصت ها و تهدیدات در بخش رسانه بحث و گفتگو شد.

یک دانشگاه تخصصی رسانه در جهان اسلام تآسیس شود

در ابتدای کمیسیون، شیخ مهدی الصمیدعی مفتی اهل سنت عراق و رئیس کمیسون رسانه، نقش رسانه ها را در تبادل و تهاجم فرهنگی مهم دانست و اظهار داشت: متأسفانه ما نتوتنسته ایم از این ظرفیت نهایت استفاده را ببریم و در مقابل دشمنان به خوبی از این ظرفیت در جهت ترویج افکار پلید خود بهره برده اند.

شیخ مهدی الصمیدعی گفت: در شرایط کنونی رساندن پیام اسلام به گوش جهان مهمتر از هر چیزی است و این کار جز با توجه به رسانه ممکن نخواهد بود.البته در این بخش باید هدفمند و با برنامه عمل کرد.

رئیس کمیسیون رسانه سی امین اجلاس بین المللی وحدت اسلامی افزود:در جهان اسلام باید یک دانشگاه تخصصی و علمی در زمینه رسانه ایجاد شود و افرادی در آنجا تربیت شود که بتواند در آینده افکار اسلام را تبلیغ کند.

 

رسانه ها در شرایط کنونی به دست نا اهلان افتاده است

شیخ فارس صلیبی از کشور فلسطین در ادامه کمیسیون رسانه با بیان اینکه رسانه ها در شرایط کنونی به دست نااهلان افتاده اند گفت: رسانه ها باید به دست افراد رسانه ای و فرهنگی بیافتند تا از رسالت اصلی خود که بیان حقایق و واقعیت هاست فاصله نگیرند.

وی افزود:وظیفه ما علمای دینی این هست که در مقابل اندیشه های فاسدی که از برخی از رسانه های مغرض ترویج یافته است مقابله کنیم.این افکار از طریق صدها شبکه ماهواره ای و مجازی در دنیا به شکل هدفمند گسترش می یابند و اندیشه میلیونها جوان مسلمان را تغییر داده اند.

یک سایت وحدت آمیز شیعه و سنی ایجاد شود

ذکریا قمر الدین از کشور لبنان، در کمیسیون رسانه سی امین کنفرانس بین المللی وحدت گفت:فتنه مذهبی بزرگی در جهان اسلام وجود دارد که برای خروج از این فتنه باید یک  راه کار عملی و جدی ارائه شود که ما هم خوب می دانیم پشت این فتنه کشورهایی همچون آمریکا، اسرائیل و کشورهای اروپایی حضور دارند.

وی در ادامه افزود: یک سایت مجازی وحدت آمیز بین شیعه و سنی راه اندازی شود و در آن سایت سعی شود به همه شبهات و اختلافات جزئی که موجود است پاسخ داده شود چرا که اگر به این شبهات پاسخ داده نشود دیگران از آن سوء استفاده خواهند کرد.

شیخ قمرالدین گفت: اگر یک رسانه واحد اسلامی داشته باشیم خیلی راحت میتوانیم در آنجا علیه افراط گرایی دینی، همگرایی و وحدت، پرهیز از دامن زدن به اختلافات و ... بحث و تبادل کنیم.

 

از طریق رسانه به جذب جوانان به سمت اسلام اقدام کنیم

حجت التسلام و المسلمین سید نیاز حسین نقوی از کشور پاکستان گفت:فقط رسانه ها هستند که می توانند افکار و اهداف ما را به جهانیان برسانند و متأسفانه ما از این ظرفیت غافل شده ایم.

وی گفت: دشمن اصلی همه ما مسلمانان آمریکا و اسرائیل و برخی از کشورهای غربی است نه در داخل خودمان، ولی دشمنان با استفاده از رسانه ها طوری وانمود می کنند که دشمن شیعه سنی ها هستند و دشمن سنی ها شیعیان.

سید نیاز حسین نقوی ادامه داد: از طریق رسانه ها به جذب جوانان فکر کنیم و نگذاریم بر اثر غفلت ما دیگران بیایند و این جوانان را به سمت خود بکشانند.اگر ما افکار اسلامی را در این جوانان تقویت نکنیم افکار تروریستی را به آنها تحمیل خواهند کرد.

وی در پایان گفت: بر اساس آداب و رسوم و فرهنگ هر منطقه باید رسانه ایجاد شود و افرادی در آن رسانه باشند که وجهه و شخصیت محبوبی دارند و همه به حرفش اعتماد دارند استفاده شود تا گیرایی داشته باشد.

 

خطر جریانهای تکفیری رسانه ای بیشتر از گروههای تروریستی است

معاون وزیر فرهنگ کشور عراق در کمیسیون رسانه سی امین کنفرانس بین المللی وحدت گفت:جهان اسلام در شرایطی به سر می برد که قبلا با آن روبه رو نبوده است و این شرایط به لحاظ شروع جنگ رسانه ای  علیه جهان اسلام است که اوضاع را سخت تر کرده است.

جابر جابری گفت: مسئله تروریست یک مسئله فرهنگی شده است که هدف و اولویت خود را به روی افکار و اندیشه های جوانان متمرکز کرده است و دیگر نمی توان گفت که تروریست یک جریان نظامی است.

وی افزود:بسیاری از جوانان مسلمان که جذب گروههای تروریستی می شوند از غفلت خود ما به این گروهها ملحق شده اند و اگر ما می توانستیم این جوانان را خوب تربیت کنیم و اندیشه های اسلامی را به آنها یاد می دادیم قطعا این اتفاق رخ نمی داد.

 

رسانه های مخالف اسلام، واقعیت ها را معکوس جلوه می دهند

عضو کمیسیون رسانه سی امین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی گفت: بسیاری از این رسانه هایی که با هدف تخریب اسلام ایجاد شده اند واقعیت ها را وارونه و معکوس جلوه می دهند و طوری وانمود می کنند که خشونت و تروریسم از اسلام نشأت گرفته است در حالی که خود خالق و حامی تروریسم هستند.

استاد شاکری با انتقاد از همگرایی و همسویی پایین در رسانه های اسلامی گفت:اتحاد و همسویی در رسانه های اسلامی بسیار پایین است و باید این همسویی را تقویت کنیم.

وی گفت: ایجاد و تأسیس یک شبکه تلویزیونی تقریب بسیار ضروری و حیاتی است و پیشنهاد میکنم هر چه سریعتر این شبکه تلویزیونی ایجاد شود و بتوانبم همین بحث تقریب را در طول سال در آن شبکه دنبال کنیم.

 

ضرورت تأسیس یک مجمع رسانه ای در جهان اسلام

شیخ جعفر گنزالس از کشور اسپانیا در کمیسیون رسانه پیشنهاد تآسیس یک مجمع جهانی رسانه ای را داد و گفت:جبه اول مقاومت در حال حاضر همین جنگ نرم و رسانه ای است و باید مقاومت را به سمت رسانه ها کشاند.

وی گفت: استعمار و استکبار جهانی قبل از حمله نظامی به یک منطقه، ابتدا از طریق رسانه ها فضا و شرایط را فراهم میکنند و سپس اقدام به جنگ افروزی میکنند.

گفتنی است که به دلیل حضور شرکت کننده گان سی امین اجلاس بین المللی وحدت در نماز جمعه تهران، جمع بندی و مصوبات این کمیسیون در اجلاس اختتامیه قرائت خواهد شد.

 

 

0 نظر