سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

14-16 آذر ، 1396

slide0
slide1
slide2
slide3
slide4
BT Background Slideshow - модуль joomla Создание сайтов

کمیسیون رویارویی با چالش های پیش روی امت اسلامی برگزار شد

255 1395/09/26
کمیسیون رویارویی با چالش های پیش روی امت اسلامی برگزار شد

کمیسیون رویارویی با چالش های پیش روی امت اسلامی در نوبت عصر دومین روز از اجلاس بین المللی وحدت به ریاست دکتر سعید الشهابی رئیس مرکز وحدت اسلامی لبنان برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در این کمیسیون که به نواب رئیسی دکتر همایون همتی مدیرکل اروپایی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و حاج عثمان جاه نائب رئیس مجلس الاعلی الاسلامی گامبیا برگزار شد چهار محور اساسی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

چهار محور اصلی این کمیسیون عبرات بود از:فلسطین و مقاومت اسلامی، گروههای تکفیری و افکار وهابی، مناقشه و مطالعه بحرانهای یمن، سوریه، عراق، بحرین و ... و وحدت مذاهب اسلامی و زنده کردن تمدن اسلامی.

 

اختلاف دینی در امت اسلامی کاهش یافته است و اختلاف سیاسی افزایش

سعید الشهابی رئیس کمیسیون رویارویی با چالش های پیش روی امت اسلامی گفت: آنچه که امروز از آن به عنوان اختلاف در بین مذاهب اسلامی یاد می شود اختلاف دینی و مذهبی نیست بلکه اختلافات بیشتر سیاسی است.

وی گفت: دین اسلام ارزشهای اخلاقی فراوانی دارد و اگر آنها را نشر دهیم جوانان بیشتری به اسلام گرایش خواهند داشت و گرنه آنها را به سمت جریانات تکفیری و تروریستی خواهند کشید.

الشهابی با بیان اینکه همه باید برای تغییر شرایط خود را آماده کنند گفت: همه باید به فکر تغییر شرایط باشیم و سعی کنیم اسلام خودمان که همان اسلام محمدی است را به جهانیان نشان دهیم.

 

ره حل کاهش چالشهای پیش رو فقط مقاومت است

حسن بغدادی از کشور لبنان با بیان اینکه پیروزی های اخیر در منطقه نشان از شروع دوره جدید در منطقه است گفت:این پیروزی ها نشان می دهد که مردم منطقه از افراط و تکفیر سیر شده اند و نیازمند یک منطقه امن هستند.

وی گفت: کشور آمریکا از هزاران کیلوتر آن طرف تر به منطقه آمد به بهانه مبارزه با تروریسم اما خود به گسترش و شیوع تروریسم و جریانهای تکفیری کمک کرد.

عضو کمیسیون رویارویی با چالش های پیش روی امت اسلامی افزود: از جنگ و خونریزی در منطقه فقط شیعیان و گروه خاص ضرر نمی بینند بلکه هم سنی و هم پیروان دیگر ادان هم ضضر می بینند و در میان کشته شده گان از هر دین و مذهبی می توان یافت.

وی افزود: مسئله فلسطین بسیار حساس است و فکر نکنند که به خاطر درگیری های موجود در منطقه ما از فلسطین غافل شده ایم بلکه کماکان معتقدیم که مسئله اصلی جهان اسلام همین فلسطین است.

 

جهل و نادانی عامل اصلی به وجود آمدن جریانهای تکفیری است

شیخ عبدالنعیم از کشور سنگال، عامل اصلی به وجود آمدن جریانهای تکفیری را جهل و نادانی برخی از به ظاهر مسلمانان دانست و گفت: اگر کسی بداند که دین اسلام چه اندازه رحمانی و دین تمدن ساز است به هیچ وجه از آن دست برنمی دارد.

وی گفت: شخصیت های بزرگی در جهان اسلام وجود داشتند که همیشه جوانان از آنها حرف شنوی داشتند و آنها هم منشأ خدمالت بسیار زیادی برای همین جوانان شدند.نمونه این شخصیت ها امام موسی صدر بود که جوانان زیادی را برای تبلیغ به سراسر جهان گسیل کرد.

شیخ عبدالنعیم به شخصیت تأثیرگذار امام خمینی(ره) هم اشاره کرد و گفت:امام خمینی به همه ما جرأت داد تا بتوانیم بدون ترساز اسلام حراست بکنیم و حرف خود را در جهان بزنیم.

فرقه گرایی و قومیت گرایی برای همیشه باید در جهان اسلام ریشه کن شود

شیخ اسماعیل از کشور زیمبابوه در ادمه کمیسیون رویارویی با چالش های امت اسلامی گفت:اگر بخواهیم با جریانهای تکفیری مقابله کنیم بایستی یک گفتمان و یک هدف واحد داشته باشیم و بر اساس آن عمل کنیم و گرنه با چند دستگی کاری نمی توان انجام داد.

وی گفت: یکی از آسیبهای اساسی که هعمیشه جهان اسلام از آن ضربه خورده است فرقه گرایی و قومیت گرایی است که برای همیشه این معضل باید ریشه کن شود و همه مذاهب اسلامی بدانند که در صورت بروز اختلاف همه ضرر خواهند کرد.

شیخ اسماعیل افزود: نتایج این کنفرانسها و مجامع را به کشورهای خود ببریم و در آنجا هم این اندیشه ها را گسترش دهیم و سعی کنیم که در مجامع بین المللی هم صدای خود را بلند کنیم.

 

چالشهای فکری در بین جوانان نگران کننده است

شیخ بها الدین از کشور استرالیا با ابراز نگرانی از چالشهای فکری موجود دربین جوانان کشورهای اسلامی گفت:این چالشها خطرناک و نگران کننده است که نباید آن را کتمان کرد.

وی گفت: چالشهای اجتماعی و خانواده، چالشهای اخلاقی، چالش علمی و چالش جهانی سازی همک از دیگر چالش های موجود در جهان اسلام است که در پشت همه آنها نقش اسرائیل و صهیونیسم را می توان دید.

اگر خواص در جهان اسلام صلح بکنند همه امت صلح و وحدت خواهند داشت

شیخ فارس سلیبی از کشور فلسطین با اشاره به حدیث پیامبر اکرم در این زمینه که اگر علما و امرا با هم صلح و وحدت داشته باشند امت هم اینگونه خواهند بود گفت:امروز در جهان اسلام بیش از اینکه مردم صلح و اتحاد داشته باشند به صلح و اتحاد بین خواص و علما نیاز مندیم.

وی گفت: مسلمانان بدانند تا زمانی که فلسطین در چالش باشد جهان اسلام در چالش خواهد بود چرا که فلسطین نقطه عطف و آغازین مقاومت است و اگر فلسطین به نتیجه نرسد مقاومت دیگر ملتها هم با رکود روبه رو خواهد شد.

شیخ فارس افزود: کشور ایران بر خلاف برخی از کشورهای عربی و اسلامی منطقه که همدست صهیونیسم شده اند، به واقع یک کشور اسلامی و حامی تمام مقاومتهای اسلامی است.

 

 

0 نظر