چاپ کردن این صفحه

با سخنرانی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی؛ کمیسیون «زن و خانواده» برگزار شد

606 1395/09/26
با سخنرانی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی؛ کمیسیون «زن و خانواده» برگزار شد

 کمیسیون «زن و خانواده» با محوریت نقش جریان‎های تکفیری در مقابله با تمدن نوین اسلامی با سخنرانی "آیت‎الله محسن اراکی"، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد.

این کمیسیون با حضور علمای شرکت کننده در سی‌امین کنفرانس بین‎المللی وحدت اسلامی عصر امروز در هتل آزادی به ریأست خانم "آمساتو ساو سی دیب" معاون سابق رییس جمهور سنگال، نائب رییسی خانم‎ها "طوبی کرمانی" و "صدیقه بلخی" و دبیری خانم "زهرا نقوی" برگزار شد.

تبیین نقش بانوان مسلمان توسط اتحادیه جهانی زنان مسلمان

آیت ‎الله اراکی، در این کمیسیون طی سخنانی، ضمن تقدیر از حضور فعال بانوان در عرصه تقریب، تأسیس اتحادیه جهانی زنان مسلمانان را در ایجاد وحدت مثبت ارزیابی کرد.

وی اضافه کرد: امروزه با بحران‎های مختلفی مواجه هستیم و این می‎طلبد که بانوان در جهت وحدت و تقریب با یک‎دیگر اتحاد داشته باشند. همچنین برای ایجاد این اتحاد راهکارهای خوبی ارائه دهند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، از دارا بودن ظرفیت بالای اتحادیه جهانی زنان مسلمانان در زمینه وحدت خبر داد و گفت: این اتحادیه باید جلساتی در زمینه اتحاد و وحدت در پایتخت کشورهای اسلامی برگزار کرده و بانوان را از عملکرد و اهداف خود آگاه سازد.

وی یادآور شد: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز از ایده، طرح و پیشنهادات مختلف در زمینه وحدت استقبال کرده و برگزاری جلسات و کمیسیون‏ها در این زمینه را حمایت می‎کند.

آیت ‎الله اراکی، همچنین خواستار تصویب مصوبات خوب در اتحادیه جهانی زنان مسلمانان در زمینه تقریب شد و اظهار داشت: اتحادیه باید مسائل مربوط به بانوان را مورد بررسی قرار داده و تشریح کند.

وی تأکید کرد: شایسته است اتحادیه نقش ارزنده‎ای در تبیین وظایف بانوان جهان اسلام داشته باشد. یعنی در جامعه زنان نقش پویایی را ایفا کنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، با تأکید بر این‎که اتحادیه جهانی زنان مسلمان باید نقش بانوان در عرصه‎های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و... را مشخص کنند، تصریح کرد: در قرآن از زن به احترام یاد شده و عضو اصلی جامعه به شمار می‎آیند.

وی ادامه داد: امروز نیز باید بانوان مسلمان خاندان پیامبران الهی را الگوی خود قرار داده و نقش تربیتی خود را به خوبی ایفا کنند. خاندان نبی اکرم(ص) بهترین الگو برای بانوان جهان اسلام هستند که به هر میزان خود را به این خاندان نزدیک کنند، اخلاق الهی‌شان افزایش می‎یابد.

آیت ‎الله اراکی، همچنین وظیفه اتحادیه جهانی زنان مسلمان را تبیین جنبه‎های فقهی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و... زندگی بانوان برشمرد و عنوان کرد: این اتحادیه باید تلاش خود را افزایش داده و برنامه‎های مدونی را پی ریزی کند. همچنین جلسات رسمی و زمانبندی داشته باشد.

وی در پایان اضافه کرد: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نیز از طرح‎ها و پیشنهادات تأثیرگذار حمایت خواهد کرد.

در ادامه مراسم، خانم دکتر "نثار اکبری"، اندیشمند افغانی به بررسی وضعیت وحدت در کشور افغانستان پرداخت و یادآور شد: باید از جمهوری اسلامی ایران و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به سبب برگزاری کنفرانس بین‏المللی وحدت تقدیر کرد؛ چرا که این کار سبب قوت قلب برای بانوان مجاهد شده است.

وی همچنین بانوان را به تشریح وظایف یک زن مسلمان توصیه کرد و گفت: در کشورهای اسلامی نسبت به حضور بانوان در عرصه‎های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و... باید توجه بیشتری شود.

تأسیس پایگاهی برای رصد رفتار بانوان

خانم دکتر "نازی کریمی"، از اندیشمندان بحرینی به عنوان سومین سخنران، خواستار ایجاد پایگاهی برای بیان اندیشه‎های جریان‎های تکفیری شد و خاطرنشان کرد: باید مشخص شود که این گروهک‎ها ریشه در اسلام ندارند.

وی اضافه کرد: تکفیری‎ها از بانوان مسلمان سوء استفاده کرده و به چشم کالا به آن‎ها نگاه می‎کنند. 

خانم کریمی، راهکار گرفتار نشدن در دام تکفیری‎ها را توجه به سخنان علما و بزرگان دین به ویژه رهبر معظم انقلاب دانست و تصریح کرد: باید دیده‎بانی برای رصد رفتار بانوان تشکیل دهیم.

وی افزود: همچنین باید مخاطب ما عموم بانوان جهان اسلام باشد. ایجاد قسمتی برای آگهی بخشیدن به بانوان مسلمان در اتحادیه جهانی زنان مسلمان لازم و ضروری است.

خانم دکتر "حیات بوکرا" از کشور عراق نیز با اشاره به این‎که اسلام نسبت به جایگاه زن تأکید فراوانی دارد، بیان کرد: از نظر قرآن زن باید در جامعه فعال باشد. زنان باید همانند مردان در جامعه دیده شوند.

وی ادامه داد: متأسفانه امروزه از تعلیمات و چارچوب قرآن فاصله گرفته‎ایم. در حالی که باید به حضرت زهرا(س) اقتدا کرد.

اتحادیه جهانی زنان مسلمان باید با بانوان ارتباط حقیقی داشته باشد

خانم دکتر "شزا العبوسی" از اندیشمندان عراقی، نیز در سخنانی، نقش بانوان در مبارزه با تکفیر را بسیار مهم عنوان کرد و اظهار داشت: زن خوب می‎تواند از حضور شوهرش در گروه‎های تکفیری جلوگیری کند.

وی افزود: اتحادیه جهانی زنان مسلمان باید ارتباط حقیقی با بانوان مسلمان و غیر مسلمان برقرار کند. باید گفتمان میان ادیان را دنبال کنیم.

خانم دکتر "غدیر جمال" از کشور کویت به عنوان ششمین سخنران، با بیان این‏که فتاوای گروه‎های تکفیری ارتباطی به اسلام ندارد، وهابیت را سر منشأ این گروه‎ها معرفی کرد.

وی اضافه کرد: اسلام دین صلح و اعتدال است و احکام داعش از نظر عقلی، علمی، شرعی و تاریخی با اسلام سازگاری ندارد.

سوریه به سبب حمایت از حق درگیر جنگ شد

خانم دکتر "حیات رومانی"، اندیشمند سوری، با یادآوری این نکته که سوریه از تکفیر رنج می‎برد، بیان داشت: ما چون از حق دفاع کرده و آوارگان فلسطین و دیگر کشورهای اسلامی را پذیرفتیم، مورد حمله قرار گرفتیم.

وی با انتقاد از برخورد بسیاری از کشورهای اسلامی نسبت به جنگ تحمیلی به سوریه، خاطرنشان کرد: برخی از کشورهای اسلامی پست‎ترین افرادشان را برای جنگ به سمت سوریه گسیل کردند.

این اندیشمند سوری، از مواضع جمهوری اسلامی ایران و رهبر معظم انقلاب نسبت به سوریه تقدیر کرد و اظهار داشت: اتحادیه جهانی زنان مسلمان باید حرف بانوان سوریه را به گوش جهانیان برساند.

تکفیری‎ها بانوان را فریب می‎دهند

خانم دکتر "زهرا ازاکی"، از کشور بحرین، سخنران دیگر کمیسیون زن و خانواده بود، گفت: تکفیری‏ها از بانوان به عنوان وسیله‏ای برای نابود کردن اسلام بهره می‎برند. به زن نگاه ابزاری دارند.

وی ادامه داد: حتی زنان را برای انجام عملیات انتحاری فریب می‎دهند. راه مقابله با این گروه‎های تکفیری نیز اتحاد و وحدت است.

خانم "دکتر بلخی" از اندیشمندان کشور افغانستان، نیز طی سخنانی بانوان را به الگوگیری از حضرت زهرا(س) توصیه کرد و بیان داشت: دختر نبی اکرم(ص) از تجمل گرایی دور بوده و اهل قناعت و ساده زیستی بوده‎اند.

وی همچنین تأکید بر عفاف و حیا را یکی از مهم‏ترین و اساسی‎ترین مباحث اسلام دانست.

حضرت زهرا(س)؛ محور وحدت

خانم "دکتر شایسته‎خو"، مدیر مدرسه علمیه خواهران نرجسیه خراسان، حضرت زهرا(س) را محور وحدت نام نهاد و تأکید کرد: سیره صدیقه کبری(س) وحدت گرایانه بوده است.

وی افزود: دختر نبی اکرم(ص) بر مشترکات تأکید داشته‎ و پیروان را به مدارا با مخالفان توصیه می‎کرده‎اند.

بانوان ایرانی الگوی بانوان مسلمان

حجت‎الاسلام "قپانچی"، امام جمعه نجف، سخنران دیگر مراسم بود که بر الگوگیری بانوان کشورهای اسلامی از زنان مسلمان ایرانی تأکید کرد و تصریح کرد: زنان مسلمان ایرانی در فعالیت‎های اجتماعی، سیاسی و... نقش آفرینی می‏کنند که این موضوع به سبب حضور در مراکز آکادمیک و حوزوی است.

وی ادامه داد: زنان کشورهای اسلامی دیگر باید از زنان مسلمان ایرانی الگوگیری کنند. ما نیز باید اجازه دهیم بانوان در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و... حضور داشته باشند.

عربستان به دنبال عدم وحدت میان مسلمانان است

خانم دکتر "جوهر مهدی" از کشور الجزایر به عنوان دوازدهمین سخنران، به بررسی موضوع جهاد نکاح پرداخت و آن را توهین به شخصیت زن دانست.

وی تروریست‎ها را مورد حمایت سعودی‎ها دانست و بیان داشت: عربستان به دنبال عدم وحدت میان کشورهای اسلامی است.

خانم دکتر "ثنا الموسوی"، از اندیشمندان عراقی، خواستار انسجام اتحادیه جهانی کشورهای اسلامی در عمل، گفتار و رفتار شد. 

 

 

 

0 نظر