سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

14-16 آذر ، 1396

slide0
slide1
slide2
slide3
slide4
BT Background Slideshow - модуль joomla Создание сайтов

در روز دوم کنفرانس وحدت اسلامی؛ کمیسیون «بررسی وضعیت اقلیت های مسلمان» برگزار شد

292 1395/09/26
در روز دوم کنفرانس وحدت اسلامی؛ کمیسیون «بررسی وضعیت  اقلیت های مسلمان» برگزار شد

 در دومین روز سی امین کنفرانس وحدت اسلامی در تهران، صبح امروز جمعه 26 آذرماه با حضور علماء، اندیشمندان و صاحبنظران اسلامی کمیسیون «بررسی وضعیت  اقلیت های مسلمان» در هتل آزادی تشکیل شد و شرکت کنندگان به آسیب شناسی وضعیت اقلیت های مسلمان در کشورهای مختلف پرداختند.

 به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، «کمیسیون بررسی وضعیت  اقلیت های مسلمان» به ریاست دکتر محمد العاصی از آمریکا؛ عضو شورای عالی مجمع تقریب مذاهب اسلامی، دکتر جلال الدین رحمت از اندونزی و حجت الاسلام شیخ محمد سعید نعمانی با محوریت بررسی اوضاع اقلیت های مسلمان در اروپا، آمریکا و همچنین بررسی وضعیت مسلمانان در کشور میانمار و موضوعات دیگر مربوط به اقوام و مذاهب برگزار شد.

دکتر محمدالعاصی: کلمه اقلیت یک واژه وارداتی و تحمیلی است

در ابتدای این نشست دکتر محمد العاصی از آمریکا و عضو شورای مجمع تقریب مذاهب اسلامی به موضوع اصطلاح اقلیت و رنج های اقلیت های مسلمان در کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت: اقلیت دارای معانی و مفاهیم مختلفی است که بستگی به استفاده و منظور ما دارد. اما در واقع کلمه اقلیت یک کلمه وارداتی و درک و فهم و برداشت از آن نیز وارداتی است که توسط رسانه های غربی وارد رسانه ها و مجامع و عقل جمعی و واژگانی ما شد.

وی افزود: اگر به معنای اسلامی به واژه اقلیت نگاه کنیم و خود را مسلمان بدانیم دیگر اقلیت و اکثریت معنا ندارد چون روابط ما براساس اعداد پایه ریزی نشده است بنابراین مسلمانان نسبت به یکدیگر در اقلیت یا اکثریت نیستند اما اگر براساس اعداد و ارقام قضاوت کنیم شاید آنموقع بتوان اقلیت و اکثریت را قبول کرد.

این عضو شورای عالی مجمع تقریب، گفت: متاسفانه هنوز هم ما از واژه ای که به ما تحمیل کردند استفاده می کنیم و از نقش استعمار در ایجاد و ترویج این واژه ها بی خبریم.

شیخ نعمانی: به کار بردن اصطلاح شهروندی بهتر از اقلیت مسلمان است

حجت الاسلام شیخ محمد سعید نعمانی عالم عراقی نیز در ادامه با بیان این که اقلیت معمولا در برابر اکثریت معنا دارد و قرار می گیرد، گفت: بهتر است در کشورهای اسلامی به جای واژه اقلیت از اصطلاح شهروندی استفاده کنیم که در این صورت آنها احساس هویت و وظیفه در قبال دیگران می کنند و خود را یک شهروند مسلمان در کشوری محل زندگی خود می دانند.

وی همچنین به وضعیت نامناسب و نگران کننده شهروندان مسلمان در کشورهای مختلف اشاره کرد و از صاحبنظران خواست تا در این باره به بحث و تبادل نظر بپردازند  تا از راهکار و برون رفتی برای این مشکل در چنین جلساتی ارائه شود.

محقق مسلمان از انگلستان: پنج مشکل اقلیت های مسلمان در کشورهای غربی و آمریکایی

علی رمضان الاوسی محقق مسلمان به پنج مشکل اقلیت های مسلمان در کشورهای غربی و آمریکایی اشاره کرد و از تفاوت قوانین، تفاوت دینی، تفاوت آداب و رسوم و نحوه توزیع و گستره قدرت در این کشورها به عنوان این مشکلات یاد کرد.

این پژوهشگر مسلمان همچنین با طرح این سوال که آیا اقلیت های مسلمان در کشورهای غیر مسلمان باید در قوانین و فضای آنجا ذوب و هضم شوند، گفت: متاسفانه برخی از اعمال و رفتارها از برخی اقلیت ها در کشورهای غربی مشاهده می شود که کل اسلام را در خطر قرار می دهد و مساله اسلام هراسی را در این کشورها دامن می زند که فکر می کنند اسلام چیزی جز خشونت و درگیری و جنگ نیست.

 

دکتر صادق علی: دولت های اسلامی صدای مردم مظلوم میانمار را به دنیا برسانند

در ادامه این نشست دکتر صادق علی از کشور میانمار به وضعیت مسلمانان این کشور به ویژه در سالهای اخیر اشاره کرد و افزود: وضعیت اقلیت مسلمان در میانمار اسف بار است و کشتار زنان و کودکان و مردم بی گناه روز به روز بیشتر می شود  و مجامع بین المللی حق ورود به این کشور و بررسی وضعیت آنان را ندارند و دولت میانمار حتی اجازه ورود به رسانه ها برای مخابره این وضعیت را نمی دهد لذا دنیا از جنایتی که در میانمار می گذرد بی خبر است.

وی خاطرنشان کرد: هیچ حمایت و مساعدتی از مردم مظلوم میانمار در برابر این جنایت نمی شود و از کمک های خارجی نیز بهره مند نیستند و تنها در بدترین وضعیت در کمپ های چند صد نفره زندگی می کنند به دور از اولیات یک زندگی، به سر می برند.

این عالم مسلمان از دولت های اسلامی و امت های مسلمان و رهبران کشورهای اسلامی و سازمان همکاریهای اسلامی خواست تا صدای مردم مظلوم میانمار را به دنیا برسانند و از شکل گیری یک نسل کشی در این منطقه جلوگیری کنند.

 

شیخ زین از کشور سنگال: ساز وکار دفاع از اقلیت های مسلمان در کشورهای مختلف تدوین شود

این عالم اهل سنت سنگالی به نقش و اثر گذاری برگزاری چنین کنفرانس هایی در جهان اسلام برای بررسی چالش های جهان اسلام اشاره کرد و گفت:باید سازوکار دفاع از اقلیت های مسلمان در کشورهای مختلف توسط جمهوری اسلامی ایران که سابقه درخشانی در این ارتباط دارد تدوین و تبیین گردد و اتصال مراجع قم و نجف برای حل مشکلات اقلیت های مسلمان در کشورهای اسلامی برقرار شود:

وی یادآور شد: متاسفانه برخی از به ظاهر مبلغین اسلام از میان مذاهب مختلف اسلامی چهره نادرستی از اسلام را در نزد مردم کشورهای غربی ارائه می دهند و معلوم است که با پول و امکانات برخی کشورها این کارها را انجام می دهند بنابراین باید ما خودمان مبلغین آشنا و مسلط به زبان و فضای کشورهای غربی و آفریقایی تربیت کنیم و جلوی تبلیغات سوء آنان را بگیریم.

گروه های تکفیری و دولت های لائیک مشکل اقلیت های مسلمان در برخی کشورها

سید حسن العیدروس؛ رئیس اجرایی موسسه اهل بیت(ع) در اندونزی یکی از مشکلات اقلیت های مسلمان را دولت های لائیک در آن کشورها عنوان کرد و افزود: ما مسلمانان در بعضی از کشورهای اسلامی نیز مظلوم و غریب هستیم چرا که دولت حاکم، یک دولت لائیک و غیر متعهد به اسلام است و احترامی به حقوق مسلمانان و شهروندان نمی گذارد و حتی در مواقعی فعالیت هایش علیه و به ضرر مسلمانان است.

این عالم شیعه همچنین با بیان این که گروه های تکفیری یکی دیگر از مشکلات اقلیت های مسلمان است، گفت: بزرگترین مشکل ما گروه های تکفیری است که علیه اسلام اقدام می کنند لذا باید هوشمندانه با این چالش برخورد کنیم و مطمئن باشیم که شکست طرح صهیونیستی-تکفیری به طور حتم رخ خواهد داد و وظیفه ما علمای مسلمان همبستگی و حفظ وحدت است.

دکتر کامل الرفاعی عالم برجسته از کشور لبنان نیز اقلیت های دینی به  دو دسته اقلیت های مسلمان در داخل یک کشور اسلامی و اقلیت های مسلمان در یک کشور غیر اسلامی کرد.

وی بیان داشت: دنیای  استکبار برای افزایش درگیری میان شیعه و سنی تلاش می کند و ما علما باید هوشیار، مسئول و متعهد باشیم و از مقاومت دفاع و حمایت کنیم و مساله فلسطین را مساله اصلی و الویت خود بدانیم.

در ادامه مباحث مطرح شده در کمیسیون بررسی وضعیت اقلیت های مسلمان، حجت الاسلام شیخ توکل از کشور آلمان نیز با اشاره به این که در بحث از اقلیت ها باید به دو نگاه مبلغان و سیاسیون توجه داشته باشیم، گفت: برخی از روحانیون به اسم دین تبلیغ می کنند  و چه بسا اقلیت و مذهب خود را حق و دیگران را ناحق معرفی می کنند و تکفیر می کنند، معلوم است که تبلیغات آنان تحت کنترل دولت هاست بنابراین باید مبلغین آزاد تربیت و برای تبلیغ اعزام کنیم.

وی گفت: متاسفانه بعضی از دولت های مسلمان، اسلامی نیستند و دولت های لائیک اجازه نمی دهند اقلیت های مسلمان به آداب و آئین خود عمل کنند و در خیلی از کشورها مسلمانان قتل عام می شوند اما هیچ کدام از دولت های اسلامی اقدامی در برابر آنان نمی کنند. اگر دولت های مسلمان، اسلامی و قرآنی باشند آنوقت در دنیا مسلمانان از اقلیت خارج می شوند.

در بخش دیگری از این کمیسیون محققین و پژوهشگرانی از کشورهای افغانستان، آمریکا، آرژانتین، ایران و سنگال نیز به موضوع حقوق و چالش های اقلیت های مسلمان در کشورهای خود و همچنین ضرورت و لزوم حفظ وحدت در برابر جریان های تکفیری و افراطی و وظایف کشورهای اسلامی در برابر اقلیت های مسلمان در کشورهایی که مورد ظلم واقع می شوند، تاکید کردند.

 

اقليت- مسلمان- كنفرانس- وحىت-اسلامي- لائیک-کمیسیون-تفکیر- افراط گرایی-اقوام-مذاهب

 

 

0 نظر