سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

14-16 آذر ، 1396

slide0
slide1
slide2
slide3
slide4
BT Background Slideshow - модуль joomla Создание сайтов

به ریأست آیت‏ الله اراکی؛ کمیسیون «مساعی حمیده» برگزار شد

284 1395/09/26
به ریأست آیت‏ الله اراکی؛ کمیسیون «مساعی حمیده» برگزار شد

 کمیسیون «مساعی حمیده» به ریأست آیت‏الله" محسن اراکی" دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، نائب رییسی دکتر "شیخ بدالدین حسون" مفتی سوریه و حجت‎الاسلام والمسلمین "سیدعلی فضل‎الله" از علمای لبنان و دبیری "دکتر محمدعلی آذرشب" با حضور علمای سی‎امین کنفرانس بین‎المللی وحدت اسلامی‎برگزار شد.

بررسی وضعیت کنونی جهان اسلام، تشکیل کمیته‎های ویژه برای بازدید از کشورها و دیدار با علما، اندیشمندان، نخبگان و سیاسیون جهت ارائه راهکارهای عملی رویارویی با مشکلات و بحران‎های کنونی و بررسی مسأله فاجعه منا که منجر به شهادت هزاران زائر خانه خدا شد و ارائه راهکارهای عملی بر مبنای اصول اسلامی ‎و منافع امت از دستور جلسه این کمیسیون بود.

ایجاد صلح و آشتی تکلیف شرعی و انسانی مسلمانان است

در این مراسم که پیش از ظهر امروز، بیست و ششم آذرماه در هتل آزادی برگزار شد، آیت‎الله اراکی، طی سخنانی، ضمن تأکید بر ارائه راهکارهای عملی برای تقویت وحدت در جوامع اسلامی، سفر علمای جهان اسلام به دیگر کشورهای اسلامی ‎را از راهکارهای عملی دانست و از آمادگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی‎برای تحقیق این هدف سخن گفت.

وی با اشاره به آیات قرآن، مؤمنان را برداران یک‎دیگر دانست و بیان داشت: از مهم‎ترین وظایف جامعه اسلامی‎ و دینی دست به اصلاح و آشتی زدن میان افراد است و این یک تکلیف شرعی بوده و از مهم‎ترین وظایف انسان‎ها به شمار می‎آید.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، همچنین از تلاش این مجمع برای ایجاد ارتباط با دانشگاه الازهر مصر خبر داد و گفت: در گذشته تلاش‌‌هایی برای ارتباط با الازهر انجام دادیم، ولی جوابی نگرفتیم. در حالی که اخیراً الازهر به درخواست ما پاسخ داده است. حتی وقتی خواستار شرکت در کنفرانس بین‎المللی وحدت شدیم، پاسخ منفی نشنیدیم ولی به سبب برخی مشکلات نتوانستند شرکت کنند و عذر خواهی کردند. همین اقدام نیز گام مثبتی به شمار می‌آید.

وی همچنین خواستار انجام تبلیغات گسترده رسانه‎ای در زمینه وحدت شد و یادآور شد: متأسفانه در این زمینه کوتاهی‎هایی صورت گرفته است.

علما باید باب گفت‎وگو را باز کنند

سخنران دیگر مراسم، "شیخ حسون" بود که وضعیت جهان اسلام را حساس و عنوان کرد و اختلافات جهان اسلام را در سه سطح حکام، علما و ملت‎های برشمرد و خاطرنشان کرد: رسانه‎های بیگانه نیز بر آتش این اختلافات می‎دمند.

وی بیان داشت: امت اسلامی باید در میان علما، حکام و مردم اصلاح به وجود آورد. وظیفه اصلی ما نشان دادن تصویر تقریبی از اسلام است.

مفتی سوریه، از اسلام، شیعه و ایران هراسی رسانه‎های دشمنان انتقاد کرد و یادآور شد: این‎ها مدعی هستند که ایران به دنبال فرقه‎گرایی است در حالی که نمی‎دانند عقاید شیعیان چیست. حتی مطالبی که بسیاری از غیر مسلمانان درک می‎کنند، برخی از مسلمانان درک نمی‎کنند.

وی اضافه کرد: بسیاری به سبب تبلیغات سوء رسانه‎ها، شیعیان را دشمنان خود دانسته و از آن‎ها هراس دارند. حتی حاضر به صحبت کردن نیستند. برخی از این‏ها بر این باورند که شیعیان، صحابه نبی اکرم(ص) را لعن می‎کنند. البته در میان شیعیان و اهل تسنن نیز افرادی هستند که تندروی می‎کنند، ولی این‎ها تردد شدگان هستند.

شیخ حسون، نتیجه آشتی و صلح را به نفع جامعه اسلامی بیان کرد و گفت: برخی‎ها به هیچ وجه حاضر به آشتی نیستند. در سوریه افرادی به سبب عدم آگاهی جنگ می‎کنند، ولی برخی از علما حاضر به آگاه کردن آن‎ها نیستند.

وی تأکید کرد: علما باید باب گفت‎وگو را باز کنند. ما بارها از الازهر مصر درخواست گفت‎وگو داشته‎ایم و آمادگی خود را برای گفت‎وگو و تعامل اعلام کردیم. در کمیته مساعی حمیده نیز به دنبال همین هدف هستیم.

مفتی سوریه، بیان داشت: هیچ راهی در مقابل ما وجود ندارد، مگر این‎که با یک‎دیگر مصالحه کرده و امت را کنار هم جمع کنیم. اتفاقات برخی از کشورهای اسلامی ‎دل‌‌ها را به درد می‎آورد. همه باید در جهت مصالحه تلاش کنیم. ما آماده نصیحت کردن و نصیحت شدن هستیم، به شرط این‌که سلاحی میان مسلمانان وجود نداشته باشد. راه را برای مصالحه باز کنیم.

وی در پایان از سفر آیت‎الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به سوریه جهت انجام گفت‎وگوهای تقریبی تقدیر کرد.

هر دری که برای گفت‎وگو وجود دارد را باید کوبید

سخنران سوم مراسم، "شیخ نعیم قاسم"، نائب رییس حزب‏الله لبنان بود که بر واقع نگری و واقع اندیشه درباره وعضیت جامعه اسلامی تأکید کرد و اظهار داشت: صرف تشکیل کمیسیون و برگزاری نشست مشکلی را حل نمی‎کند، بلکه باید اقدام عملی صورت گیرد.

وی اضافه کرد: حکام هیچ گوشی برای شنیدن حرف‌‌های ما نداشته و حاضر به دیدار نمی‎شوند. با این وجود باید با موافقان و مخالفان دیدار داشته باشیم. باید با علما و رهبران مردمی یا انجمن‌‌ها دیدار و صحبت کنیم. هر دری که برای گفت‎وگو وجود دارد را باید بکوبیم. حجت را برای همه تمام کنیم، شاید این صحبت‌‌ها بتواند نتیجه داشته باشد و یا شکافی در دیوار اعتقادی فرد داشته باشد.

شیخ قاسم، با اشاره به این‎که دیدار میان گروه‌‌های مختلف اسلامی، مشکلات مذهبی را کم می‎کند، تصریح کرد: کمیسیون مساعی حمیده حتی اگر هیچ سودی نداشته باشد، باز باید تلاش خود را داشته باشیم. باید با شیوه‌‌ها مختلف تلاش کنیم تا با گروه‌‌های اسلامی دیدار داشته باشیم. البته ممکن است برخی به سبب مسائل خاص مانند ترس حاضر به دیدار نباشند، ولی باید تلاش صورت گیرد.

وی ادامه داد: میان گروه‌‌ها و افراد مختلف اسلامی باید دیدارهای چند جانبه داشته باشیم. چون صرف این دیدارها نیز می‎تواند نتایج خوبی داشته باشد و افرادی را جذب کنیم. خط اسلام ‎و سنت نبی اکرم(ص) کاملاً مشخص است، پس برای چه باید از دیدار با یک دیگر بترسیم!

سعودی‏ها به دنبال تسلط بر مراکز دینی جهان اسلام هستند

"دکتر شهابی"، از اندیشمندان عراقی، نیز طی سخنانی، با تأکید بر تعادل در حل مشکلات کشورهای اسلامی، بیان داشت: البته حل برخی از مسائل به معادلات منطقه‎ای و جهانی باز می‎گردد.

وی همچنین از تلاس سعودی‎ها برای تسلط بر مراکز دینی جهان اسلام مانند الازهر مصر خبر داد و خاطرنشان کرد: در این زمینه تلاش‎های فراوانی کرده‎اند و در برخی موارد به نتیجه نیز رسیده‏اند. با این وجود ما می‎توانیم در سطوح پایین‎تر با شخصیت‎های دانشگاه الازهر مصر ارتباط برقرار کنیم.

این اندیشمند عراقی، یادآور شد: در کشورهای مختلف اسلامی مانند هند و پاکستان نیز می‎توان بسیار خوب عمل کرد. ولی باید شرایط روانی منطقه مورد توجه قرار گیرد. تنها به فکر ارتباط با مسؤولان و علما نباشیم، بلکه می‎توانیم با سطوح پایین‌تر نیز ارتباط برقرار می‎کنیم.

برخی در حالی به شیعه اتهام تفرقه می‎زنند که با عقاید این مذهب آشنا نیستند

دکتر "کمال الحلباوی" از علمای مصر از وجود اندیشه‎های خشک و تند در برخی کشورهای اسلامی انتقاد کرد و اظهار داشت: در برخی رسانه‎ها علیه ایران و شیعه کار می‎شود. با این وجود برخی در مصر مایل به برقراری ارتباط با شیعیان و ایرانیان هستند.

وی ادامه داد: برخی، افراد را از شیعه می‎ترساند. ولی پرسش بنده این است که چرا با شیعیان گفت‎وگو نمی‎کنند؟ با تمام این مسائل برخی از خیرین میانه‎رو و معتدل به دنبال وحدت امت اسلامی ‎هستند.

الحلحاوی همچنین از تلاش‎های مستمر در مصر برای دعوت به تقریب و وحدت خبر داد و بیان داشت: به هیچ وجه عقب ننشسته‎ایم. حتی مؤسسه‎ای برای گفت‎وگو ایجاد کرده‎ایم. امیدواریم شرایط به گونه‎ای باشد که اعضای کمیسیون به مصر سفر کرده و ضمن گفت‎وگو با الازهر، با دیگر گروه‌‌ها نیز گفت‎وگو داشته باشند. امیدوارم بتوانیم تمام چالش‌‌های کشورهای اسلامی ‎را رصد کرده و به مقابله و رودرویی با آن‎ها بپردازیم.

باید یک رسانه برای تقریب ایجاد کنیم

شیخ "زهیر جوید"، از اندیشمندان جهان اسلام، به عنوان سخنران ششم کمیسیون، ضمن تقدیر از تلاش‌‌های جمهوری اسلامی ایران و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در برگزاری کنفرانس بین‎المللی وحدت اسلامی، صلح را بهترین مسأله جهان اسلام برشمرد و خاطرنشان کرد: صلح، امر خدا است، به همین دلیل به هر میزان چالش ما زیاد و بزرگ باشد، لازم است تلاش‌‌هایی برای ایجاد شکاف در آن مشکلات داشته باشیم تا به صلح میان مسلمانان برسیم.

وی افزود: البته مشکلات بزرگی داریم و ممکن است نتوانیم با حکام گفت‎وگو کنیم، ولی می‎توانیم با شخصیت‌‌هایی که بر روی حکام تأثیرگذار هستند، گفت‎وگو کنیم. شیخ الازهر نیز دیدگاه‌‌های خوبی نسبت به شیعه، وحدت و حب اهل‎بیت(ع) دارد. باید از حالت لطف و صفایی که میان الازهر وجود دارد، استفاده کنیم. باید با مفتی‌‌های کشورهای مختلف مکالمه کنیم.

شیخ جوید، تأکید کرد: امروز برای تفرقه میان مسلمانان جنگ جهانی رخ داده است. خود علما نیز از کانال‌‌های مخالف اخبار را دریافت می‎کنندد در حالی که یک رسانه درباره تقریب نداریم. باید برای این کار یک برنامه هدفدار داشته باشیم. باید در مقابل طرح آمریکا و اسرائیل بایستیم که به دنبال ضربه زدن به اسلام هستند.

یهود نابودی تمدن اسلامی را وظیفه اصلی خود می‎داند

"سید حسن شبر" از مجاهدین عراق، سخنران دیگر بود که نقش جریان‌‌های تکفیری در ایجاد شکاف میان مسلمانان را بررسی کرد.

وی اظهار داشت: گروه‌هایی مانند ‎داعش، القاعده و... برخلاف اسلام عمل می‎کنند. برخی نیز به دنبال عادی سازی رابطه با اسرائیل هستند. در حالی که یهود خود را قوم برتر دانسته و به دنبال نابودی مسلمانان است. یهود خیال می‎کنند وظیفه اصلی آن‌‌ها نابودی تمام ملت‌‌ها و چند دسته کردن آن‌‌ها است و با راهکارهای خبیثانه توانسته به کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس تسلط پیدا کردند. در برخی از کشورهای اسلامی نیز فعالیت و نفوذ دارد.

این مجاهد عراقی، با بیان این‎که امروز گویی عربستان خود اسرائیل است، گفت: عربستان داعش و القاعده را ایجاد کرد و تلاش می‎کند میان گروه‌‌های مسلمانان تفرقه ایجاد کند. شکی نیست عربستان به صورت‌‌های مختلفی از داعش حمایت می‎کند. عربستان در موضوع داعش از اسرائیل فرمان می‎گیرد.

وی ادامه داد: داعش نیز به اسلام توهین کرده و چهره اسلام را زشت می‎کند. حتی برای رسیدن به خدا، کودکان و زنان را می‎کشد.

ایران تنها کشوری است که شرایط را برای شنیدن صدای مظلوم فراهم کرد

خانم دکتر "ثنارت اکبری" از اندیشمندان افغانستان، سخنران دیگر کمیسیون بود که ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ‎ایران برای برگزاری هفته وحدت، کشورهای اسلامی را به یک پارچگی دعوت کرد و افزود: کشورهای اسلامی ‎چون در جنگ میان شوروی و افغانستان متحد بودند، پیروز شدند.

وی یادآور شد: امروز در افغانستان جنگ نیابتی وجود داشته و مسلمانان یک‎دیگر را می‎کشند. باید درباره این موضوعات بحث و گفت‎وگو داشته باشیم. علما فتوا بدهند، در منبر و مساجد بیان کنند که در کشورهای اسلامی‎ کشتن، انتحار، انفجار و... چه حکمی دارد.

خانم اکبری، خاطرنشان کرد: امروز در افغانستان مصونیت نداریم. صلح و آرامش در افغانستان نداریم و کسی که مدعی برپایی آن هستند، به گفته‎های خود عمل نمی‎کنند.

وی افزود: اگر از جنگ افغانستان جلوگیری نکنیم به دیگر کشورهای اسلامی کشیده می‎شود. البته ما هیچ مشکلی میان مذاهب افغانستان نداریم، بلکه جنگ نیابتی است.

اندیشمند افغانستانی، تصریح کرد: از ایران راضی و خشنودی هستیم؛ چرا که شرایطی به وجود آورده تا صدای کشورهای مظلوم شنیده شود. ولی کشورهای دیگر اسلامی‎ چه کار کرده‎اند؟

علمای جهان اسلام به آوارگان کشورهای اسلامی سر بزنند

"حجت‎الاسلام قباچی"، از علمای عراق، نیز نهمین سخنران کمیسیون مساعی حمیده، بود که نقش این کمیسیون را در عراق تشریح کرد.

وی در ادامه سخنان خود، از موفقیت طرح تشکیل حکومت با اکثریت ملی که پیشنهاد شیعیان بوده است، خبر داد و اظهار نمود: در این طرح مسئولیت‌‌ها میان گروه‏های مختلف تقسیم شده است. یعنی قدرت میان کردها، سنی‌‌ها و شیعیان تقسیم شده است.

حجت‎الاسلام قباچی، اضافه کرد: از نظر تشکیل حکومت توانستیم موفق باشیم و در مقابله با فتنه مذهبی پیروز شویم. اکنون جز تروریست‌‌های داعشی هیچ اختلاف قومی ‎نداریم. چون با یک‎دیگر مدار کردیم. حتی با وجود این‎ اکثریت عراق شیعه است، ولی دادگاه‎های شرعی نجف بر اساس مذهب حنفی حکم می‎دهند.

وی اولویت کنونی عراق را وحدت دانست و گفت: وقتی می‎توانیم در مسائل کوچک با یک‎دیگر وحدت داشته باشیم، می‎توانیم در مسائل کلان نیز وحدت ایجاد کنیم. باید نیت‌‌ها و افکار به یک‎دیگر نزدیک شود. اکنون با حضور شیعیان و اهل سنت بسیج مردمی را تشکیل داده‎ایم. در عراق هیچ مشکلی برای ایجاد اتحاد میان گروه‌‌های مختلف نداریم. پیروزی سیاسی و اجتماعی خوبی نیز به دست آورده‎ایم.

این عالم عراقی همچنین پیشنهاد حضور علما مذاهب اسلامی برای دیدار و ملاقات با آورگان عراق، سوریه و... را به مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی داد. 

 

 

0 نظر